Tüm Zamanların En İyi 18 Felsefi Filmi

Film yapımının bir sanat türü olup olmamasına dair tartışmalar bir yana, yönetmenler ve senaristler filmleri hikâyelerini anlattıkları görsel bir araç olarak görürler. İdeolojiler, teoriler seyircinin mesajı almaları umuduyla bu görsellerle şifrelenirler. Hikâyesi olan güzel bir filmin sırrı ise vaaz vermekten kaçınmasından geçiyor.

Mel Gibson’dan Federico Fellini’ye, Ridley Scott’tan tabi ki Alfred Hitchcock’a mesaj kaygısı taşıyan yönetmenler sembolik anlatımlardan, zekice hazırlanmış alt metinli diyaloglara kadar birçok yönteme başvuruyorlar. Bu liste işte o filmlerden bazılarını size sunuyor. Aklınızda bulunsun, filmler kronolojik sıraya göre listelenmiştir. Karşınızda tüm zamanların en iyi 18 felsefi filmi:

1. Rope (1948, Alfred Hitchcock)

hitchcock's rope sinematopya 1

Ürpertinin ustası Hitchcock, seyircisini şoklardan şoklara sevk ederek onlarla oynamayı çok seviyor. Yaptığı en pervasız filmlerden biri olan Rope ise tek seferde çekilmiş, gerçek zamanlı bir deney.

Hakkı yenmiş bu klasiğin oyuncuları James Stewart, Farley Granger ve John Dall. Zamanının en farklı film yapımı tekniklerini barındıran film, insanlığın erdemlerini ve adiliklerini inceliyor: Şikago’da iki eşcinsel hukuk öğrencisinin, zeki olduklarını kanıtlamak için 14 yaşındaki bir çocuğu öldürmeleri ve bundan hiç yara almadan kurtulmaları.

Bu varoluşçuluk karşıtı bir film; James Stewart iki öğrencinin sınıf arkadaşlarını öldürmelerine dair varoluşçuluk ilkelerinin dehşetini anlar ve en son da bu felsefenin takipçilerine ve onların çevresindekilere sadece acı ürettiğini fark eder. Freudian imalarda barındıran film, Nietche’nin üstinsan kavramına da atıfta bulunuyor.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Çocuğun Dünyası: Beyaz Balon (Badkonake Sefid)

Senaryosunu Abbas Kiyarüstami’nin yazdığı ve Cafer Penahi’nin ilk uzun metraj filmi olan...
Devamı

5 Comments

  • Bir felsefe mezunu olarak, Bergman’ın “7. Mühür”ü hariç listenin tamamına katılmadığımı belirtmek isterim.

  • taste of cinema sitesinden çevirip buraya koyduğunuz bu liste son derece eksik ve yavan bir liste olmuş. zaten genel olarak o sitenin yaptığı hiçbir listeyi yerinde bulmadım. keşke kendi listenizi oluşturup buraya onu koysaydınız daha orijinal olurdu. hele watchmojo ve taste of cinema gibi sitelerin yaptığı şu honorable mention kısmına şaşıyorum. belki de ”asıl gerçek olan imgeler” o en sondaki honorable mention kısmındadır. eğer biraz ciddi düşünüp, araştırıp samimi olursanız, tüm zamanlar, en iyi ve felsefi gibi laflar varsa bir cümlenin içinde, hiç kusura bakmayın ama şu filmlerin adı geçecek arkadaş: 2001: A SPACE ODYSSEY, A CLOCKWORK ORANGE, SOLARIS, STALKER, DEKALOG ve hatta bence BARAKA. daha hiç BERGMAN, BUNUEL veya GODARD saymıyorum bile. bir iki film hariç, adamlar resmen angloamerikan bir listeyi tüm zamanlar diye yutturuyor birilerine.

  • Yedinci Mühür’de Şövalyenin satranç oynadığı Azrail değil, ete kemiğe büründürülmüş “ölüm”dür. Arada çok büyük fark var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir