Actress: Brandy Burre’nin Oyunculuğa Dönüşü

Brandy Burre, Perfect Poison filmiyle başladığı ve The Wire dizisiyle bir çıkış yakaladığı kariyerine hamileliği dolayısıyla ara vermişti. Genişleyen ailesi ve sorumlulukları, oyunculuğa geri dönmesini engellemişti. Fakat oyunculuğa olan özlemi ve tutkusu onu öncelikleri konusunda bir seçim yapmaya zorladı. Oyunculuğa geri dönme tercihi ise hayatındaki tüm dengeleri altüst eder. Yönetmen Robert Greene’nin dördüncü belgesel deneyimi olan Actress, Brandy Burre’nin oyunculuğa olan özlemi, dönüş kararı ve sonrasında hayatında meydana gelen değişimlerin kameraya yansıdığı kesitlerden oluşuyor.

Brandy Burre eski bir oyuncu, şimdilerde ise bir ev kadınıdır. Sabah kalkar, çocuklarını uyandırır, kahvaltılarını hazırlar, dağınıklıklarını toparlar, evin alışverişini yapar. Tüm rutini bu olmuş, hareketli oyunculuk yaşantısı geçmişte kalmıştır. Bu sorumluluklardan fazlasıyla sıkılan Burre, çocuğunun doğum gününü kaçırmaktan mutluluk duyacak raddeye bile gelmiştir. Fakat yine de bir anne olarak mutludur, çocuklarını mutlu etmekten keyif alır. Zaten oyunculuk ve annelik arasındaki tercih süreci de böyle başlar. İki farklı kişiliğin tek bir bedende buluşması gibi görür kendini. Aynı durumdan hem zevk alır, o durumun devamlılığı arzular hem de üzülür ve bir an önce bitmesini ister. Fakat Burre, evliliğinden memnun değildir. Tanıştığı adamdan kısa sürede hamile kalmış ve oyunculuk kariyerini de bir anlamda feda etmiştir. İçten içe yaşadığı merak ve pişmanlık, dayanılamaz boyutlara ulaşmıştır. Zaten mutsuz bir evliliği vardır, bu yüzden de anneliğin verdiği, hele ki babanın ortalarda pek görünmediği bir anneliğin sorumluluğu onu boğar. İçini kemiren bu merak ise bu sıralarda nükseder. Hayatında yapması gereken bazı değişiklikler olduğunun farkına varır. Bunlardan ilki ise, kocasının evden gitmesiyle yaşadığı hafiflemedir. Kocasının gidişine rağmen çocuklarla daha fazla vakit geçirmeye başlaması Burre için inanılmaz bir değişikliktir. Bu değişiklik sonucu ortaya çıkan zamansal boşluk ise, merakını gidermek adına bir fırsattır. Oyunculuğa dönüş sinyalleri verir, iş aramaya başlar, ajanslarla görüşür. Fakat oyunculuk artık boş zamanları doldurmaktan öteye geçmiş, sorumluluklarına ayırdığı vakitten çalmaya başlamıştır. Araştırmaları, denemeli ve başvuruları günlerinin büyük bölümünü kaplamaya başlar. Çocuklarıyla daha az ilgilenir, eşiyle olan ilişkisi daha da zayıflar. Listen Up Phillip filminde bulduğu rolün ardından ise hayatı büyük bir değişim geçirmek üzeredir.

Belgesel, Burre’nin “sakarım” cümlesiyle başlar. Aslında bir replik olan bu cümle, Burre’nin gerçek karakteri için de geçerlidir. Kendisi bir sakardır, belki eşyalara çok zarar vermez fakat kendi hayatına ve ona bağlı hayatlara zarar verebilir. Kocasıyla yaşadığı sorunlar, onu aldatmış olması, çocukların zaman ayıramaması, oyunculuk adına çalışmaları… Hepsi de Burre’nin sakarlığı sonucudur. Hiçbirine gereken dikkati verememiş, yanlış zamanlarda yanlış tercihler yapmıştır. Fazla hevesli bir kadındır, radikal kararlar almaktan çekinmez, pek düşünmez. Aldığı kararlar da hayatını paramparça eder. Bu bozulma, hayatındaki bölünmeler ise kesitlerin karmaşıklığıyla izleyiciye yansıyor. Fakat belgeselde Burre’nin kendine asla soramadığı bir soru vardır, o da bu belgesele neden başladığıdır. Tekrar oyuncu olma hayaline ilişkin kararı belgesel esnasında verir, fakat bu belgeseli çekme isteği de oyunculuk arzusunu bastırmak değil midir? Yeniden mikrafonlarla donanmak, kameralar karşındaki yerini almak için yapmamış mıdır bunu? Bu dünyayla yeniden tanışınca ise etkisinden kurtulamamıştır, oyunculuğa olan özlemi daha da artmıştır ve kararını vermesinde etkili olmuştur.

Actress belgeseli, oyunculuğa geri dönmek isteyen bir kadını, hayatındaki değişimleri anlatan bir belgesel. Fakat belgeselin asıl boyutu, birçok belgeselden farklı olarak ise, aslında yalnızca bir oyunculuk denemesi olması.

Diğer yazıları Editör

Film Yapımını Öğrenmek İsteyenlere Yeni Bir Atölye!

ATÖLYE KİNEMA BAŞLIYOR! Mavi Gözlü Dev, Yarım Kalan Mucize, Çelo ve Fırça...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir