En İyi 10 Varoluşçu Film

Varoluşçuluk, Fransız felsefeci Jean-Paul Sartre’ın “varoluş özden önce gelir” deyimi ile açıklanabilir. Buna göre varoluşçuluk fikir yapısında bir insan kendi sonuna sahip değildir çünkü insan varlığı sadece kendisinden öte diyazn edildiğinde hayata geçer. Varoluşçu felsefeye göre bir insan yaşamadan önce de vardır ve yaşantısına anlam katmak zorundadır çünkü o, sadece kendine ne yapıyorsa odur.

Varoluşçu felsefe dünden bugüne sanat, edebiyat ve sinema ile flört etmiştir. Aynı zamanda pek çok ülkenin faşist diktatör rejimlerine karşı özgürlük ve özgür söylem için pek çok eylem ve protestoya tarihsel anlamda bağlanmıştır. Uluslararası sinema söz konusu olduğunda pek çok yönetmen varoluşçu felsefe ile bağlantılı temalar ve bakış açıları resmetmiştir. Örneğin Antonioni, Jarmusch, Godard, Eustache, Resnais, Tarkovski, von Trier ve diğerleri…

Varoluşçu sinema dediğimiz şey, anksiyete, absürdite, yalnızlık, ölüm ve boşluk gibi en karanlık varoluşçu konuları ele alır. Fakat aynı zamanda öznel şekilde geçirilen yaşantıyı da konu edinir, gündelik yaşantının koşuşturmacasını insanların kendilerini tüm dünyanın karşısında hissedeceği, kendi tercihleri sonucu karşılaştıkları sorumlulukları resmeder.

Bu liste de varoluşçu felsefe ile flört etmiş bazı yönetmenlerin önemli filmlerini ele alıyor. Elbette daha fazla filmin böylesi iddialı bir listede yer alması gerekir fakat amaç, varoluşçuluğun farklı uluslardan farklı tarzlardaki yönetmenlere hangi sınırlarda uzandığını resmetmek aslında. İyi okumalar.

Tüm Zamanların En İyi 18 Felsefi Filmi

Diğer yazıları Burak Hazine

Sinemanın En Korkutucu Bebekleri

Filmlerdeki bebekler yalnızca şımarıklıkları ve yaramazlıkları ile seyirci için korkutucu ve intihara...
Devamı

3 Comments

  • artık varoluşçu filmler diye o kadar liste var ki herkes bir şekilde bir filmi bu listeye ekleye biliyor ama gerçekten varoluşçu filmler,varoluş derken neyi kast ettiğimizi tanımlarsak bu keşmekeşin içinden çıkabilir çünkü böyle bir film aradığınızda bir bakıyorsunuz için de matrix’in bulunduğu bir liste var birinde naked var birinde stalker var birinde anayurt oteli var bu alan bu kadar geniş olmamalı yani tabiki bunların hiç birine varoluş ile ilgili değil diyemeyiz ama tutuo matrix ile anayurt otelini aynı başlık altında değerlendirmek ne kadar doğru? matrix tarzı,bilim kurgusal varoluşçu filmlerin daha çok değinmek istediği belkide insanın evrende nerede olduğu ve nereye gittiği ile ilgili ama ya varoluşçu yalnızlık?
    yani bir demirkubuz’un yeraltısı’ını nereye koyacağız ‘felsefi filmler’emi ? uzun zaman aramama rağmen ve geniş bir film izleme geçmişim olmasına rağmen böyle bir başlıkta toparlanacak bir liste yok yani nuri bc’nın uzak ile bir zamanlar anadolu’yu aynı değerlendiremezsiniz uzak ile bir zamanlar anadolu belki evet ikiside varoluşcu denilebilir ama uzak daha çok evrensel yalnızlığımızın bireysel yansımasını ifade ederken bir zamanlar anadolu daha çok bir anlamsızlığa atıf yaptığına inanıyorum . film sitelerinde yani sizin gibi olan sitelerde uzun zaman aradım malesef aradığım filmleri bir türlü bulamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir