Muhtemel 2016 Oscar Adayları

Bir Oscar maratonu biter, (belki de) o bitmeden yenisi başlar. 2014 yılının zaferi Boyhood, The Grand Budapest Hotel, Whiplash gibi filmlerin oldu ve tören sona erer ermez sinemaseverleri gelecek senenin coşkusu sardı. Vizyon takvimine şöyle bir bakınca gözümüze çarpan ve 2016 Oscar yarışına girmesi pek muhtemel filmleri kısaca derledik:

The Danish Girl (Tom Hooper)

The King’s Speech’le yakaladığı çıkışla Oscar’ı kucakladıktan sonra Les Miserables uyarlaması ile bir kez daha Oscar’larda adından söz ettiren Tom Hooper’ın taze Oscar’lı oyuncu Eddie Redmayne ile çekimlerini gerçekleştirdiği The Danish Girl’ün gelecek sene Oscar listesinde adının geçeceğine hiç şüphe yok.

Suffragette (Sarah Gavron)

Başrollerinde Meryl Streep, Helena Bonham Carter, Carey Mulligan, Brendon Gleeson ve Ben Whishaw gibi yetenekli isimlerin yer aldığı bu feminist dramanın, hele de bir kadın yönetmenin elinden çıkmasını göz önünde bulundurursak adından söz ettireceğini kolaylıkla söyleyebiliriz. En azından Meryl Streep’in yirminci Oscar adaylığını elde edeceği kesin mi dersiniz?

suffragette sinematopya

Bridge of Spies (Steven Spielberg)

Ünlü yönetmeni Tom Hanks ile bilmem-kaçıncı-kez bir araya getiren bu soğuk savaş dönemi gerilim filmi gerek yönetmenin ismi, gerek başrol oyuncusu, gerekse anlattığı konu itibariyle Akademi’nin ilgisini hayli çekeceğe benziyor. CIA, Sovyetler, Tom Hanks, Amy Ryan… Bir de bunlara müziklerde Thomas Newman (banko adaylık), kurguda Michael Kahn (banko adaylık), sinematografide Janusz Kaminski (banko adaylık) ve yapım tasarımında bu senenin Oscar kazananı Adam Stockhausen‘ı (yine banko adaylık) koyarsak zaten filmden en az 8 dalda Oscar adaylığı bekliyoruz.

Steve Jobs (Danny Boyle)

Slumdog Millionaire gibi her ögesinden ustalık akan bir filmi yaptıktan sonra 127 Hours ile tekrar Oscar Ödülleri’nde boy gösteren Danny Boyle’un Apple’ın kurucularından Steve Jobs’un hayatını anlattığı bu biyografik filmi en azından Jobs’a hayat verecek olan Michael Fassbender‘a adaylık getirecektir. Biyografik yapımları ve kapitalist dünyayı seven Akademi’nin en iyi film kategorisinde Steve Jobs’u atlaması içinse filmin gerçek anlamda fiyasko olması gerekiyor.

The Revenant (Alejandro G. Inarritu)

Birdman ile en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi özgün senaryo kategorilerinde toplamda 3 Oscar kazanarak cebini birkaç dakika Oscar ile dolduran Inarritu’nun yeni projesi The Revenant’ta Tom Hardy ve Leonardo DiCaprio rol alıyor. Leo’ya bir Oscar adaylığı (ve mümkünse ödülü) getirmesi beklenen filmin görüntü yönetmenliğini ise bu sene Birdman, geçtiğimiz sene ise Gravity ile Oscar kazanan Emmanuel Lubezki yapıyor. Lubezki üst üste 3 kez Oscar kazanan ilk ve tek görüntü yönetmeni olur mu bilinmez ama Birdman’in verdiği fazla Inarritu’nun The Revenant’ı gelecek sene Oscar listesine sokacağı neredeyse kesin.

the revenant sinematopya

Joy (David O. Russell)

Yaptığı her filmle Oscar’a aday olmayı hedefleyen ve bunu az çok başaran David O. Russell, bilmem-kaçıncı-kez Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper‘ı bir araya getiriyor. Üstelik bu ikiliye, Silver Linings Playbook’ta da kendilerine eşlik eden yetenekli oyuncu Robert De Niro‘yu da ekleyerek üçlü bir combo yaratıyor. Şimdiden çıtlatalım, eğer gelecek sene Bradley Cooper bir Oscar adaylığı daha alırsa bugüne kadar dört kez üst üste aday gösterilen ilk ve tek oyuncu olma şerefine erişecek.

The Hateful Eight (Quentin Tarantino)

Senaryosunun sızmasının ardından canlı bir okuma ile önce kendini tatmin ettiren, daha sonra da her şeye inat o senaryoyu filme çekeceğini açıklayıp kolları sıvayan Quentin Tarantino, yeni projesi The Hateful Eight’te Channing Tatum ve Samuel L. Jackson‘ı bir araya getirdiği spaghetti Western türünden kariyerine devam ediyor. Her ne kadar eleştirmenler, senaryonun pek işe yarar bir yanı olmadığını söylese de Tarantino’nun o evrakları kameraya ne şekilde kaydedeceğini bilmiyoruz. Eğer Django Unchained’den hallice bir şey çıkarsa Oscar adaylığının geleceğini ise rahatlıkla söyleyebiliriz.

Diğer yazıları Burak Hazine

BAFTA Finalistleri

Öncelikle aşağıda belli kategorilerdeki belli adayların yanında göreceğiniz yıldız (*), o finalistin...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir