Muhtemel 2016 Oscar Adayları

Me and Earl and the Dying Girl (Alfonso Gomez-Rejon)

Listeye bağımsızlar kontenjanından girmesini beklediğimiz ilk eser. Bu senenin Sundance Film Festivali’nde büyük jüri ödülünü kazanan Me and Earl and the Dying Girl, geçtiğimiz senelerde Sundance kontenjanından en iyi film kategorisinde aday olan Beasts of the Southern Wild ve Whiplash gibi filmlerin kaderini paylaşma umuduyla serüvenine devam ediyor.

me-and-earl-and-the-dying-girl-sinematopya

Demolition (Jean-Marc Vallee)

Kendi küçük başarılı dünyasından sıyrılıp iki sene üst üste Dallash Buyers Club ve Wild ile Oscar’lara oynayan Kanadalı yönetmen Jean-Marc Vallee’nin yine oyuncu kadrosuyla adından söz ettirecek drama-komedi türündeki filmi Demolition’da Jake Gyllenhaal, Naomi Watts, Chris Cooper gibi isimler rol alıyor. Oscarlık filmleri ile oyuncularını aday yapan yönetmenin gelecek sene Jake Gyllenhaal’a rahat bir Oscar adaylığı kazandırmasını bekliyoruz. Aynı şekilde Demolition’ın da en iyi film kategorisinde kendisine yer edinmesini. Son umudumuz da Vallee’nin C.R.A.Z.Y. ve Cafe de Flore gibi filmler yapmaya devam etmesi şeklinde.

Genius (Michael Grandage)

Bu adam da kim diyebilirsiniz, emin olun biz de tanımıyoruz kendisini. Fakat Tom Hooper’ı da tanımıyorduk, adam birden bire Oscar’lı yönetmen haline geldi. Grandage’ı da Hooper’ın metoduyla tanıyacağız belli ki. Biyografik bir deneme olan Genius’ın kadrosunda Colin Firth, Nicole Kidman, Jude Law, Guy Pearce, Dominic West, Laura Linney gibi ünlü yıldızlar rol alıyor.

The Sea of Trees (Gus van Sant)

Bir Amerikan ile ormanda kaybolmuş bir Japon’un dostluğunu anlatan drama türündeki eserin başrollerinde Oscar ödüllü Matthew McConaughey, Oscar adayı Ken Watanabe ve bir diğer Oscar adayı Naomi Watts yer alıyor. Cümledeki ipuçlarını bulunuz.

THE SEA OF TREES

Carol (Todd Haynes)

I’m Not There.’den sonra bir kez daha Cate Blanchett ile çalışma fırsatı yakalayan Todd Haynes’in 1950’lerde geçen bu drama türündeki denemesinde Blanchett’e Rooney Mara eşlik ediyor. Filmin en iyi film kategorisinde aday olup olmayacağı konusunda bir şey söylemek mümkün değil fakat iki kadın oyuncusuna ilgili kategorilerde şimdiden şans verildiğinin altını çizelim.

Macbeth (Justin Kurzel)

Kimdir, necidir bu adam derken Macbeth’i daha bitirmeden Assasin’s Creed uyarlamasının da başına getirilen Justin Kurzel imzası taşıyan filmin başrollerinde Michael Fassbender ve Marion Cotillard yer alıyor. Cotillard’ın hali hazırda bir Oscar heykelciği var fakat Fassbender’ın yüzü güler mi dersiniz? Akademi böyle uyarlaması pek sevmez fakat ortaya ne çıkacağını henüz kestiremiyoruz. En azından şunu söyleyebiliriz: Anna Karenina gibi yenilikçi bir uyarlama, teknik kategorilerde 2 Oscar kazandı. Macbeth niye kazanamasın?

ricky and the flash sinematopyaFreeheld (Peter Sollett)

Bağımsız sinemacı Peter Sollett, bu senenin Oscar kazananı Julianne Moore ile Oscar adayları Ellen Page ve Steve Carell‘i bir araya getiriyor. Biyografik bir film olan Freeheld, lezbiyen çiftten (Moore ve Page) birinin son dönem bir hastalığa yakalanmasının ardından başlarından geçenleri anlatıyor. Julianne Moore, Alzheimer hastası bir kadını canlandırdığı oyunculuğuyla Oscar’ı kucaklamasının hemen ardından bu sefer yine bir kötü hastalıkla boğuşan; fakat lezbiyen bir kadına hayat verecek. İki sene üst üste Oscar mı dersiniz? Neden olmasın!

Ricki and the Flash (Jonathan Demme)

Bu filmin bu listede yer almasının ve önümüzdeki sene Oscar listesinde adının geçecek olmasının tek sebebi başrolünde yer alan Meryl Streep‘in bir rock yıldızına hayat veriyor oluşu.

Diğer yazıları Burak Hazine

!f’te Bağımsızlık sırası Ankara ve İzmir’de!

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenen !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde şimdi...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir