34. İstanbul Film Festivali Önerileri

Mert TANÖZ’ün Festival Önerileri

İstanbul Film Festivali’nin her geçen sene yeni başarılara imza attığını söylemek pek de yanlış olmasa gerek. Birbirinden farklı birçok kategoride birçok filme ev sahipliği yapan, başarılı filmleri ödüllendirmeyi de ihmal etmeyen festivalin bir başka değişmez gerçeği de filmleri seçerken gösterilen özen. Öyle ki, gişe sevdasıyla yola çıkan ve insanları sözüm ona “eğlendirmekten” öteye gidemeyen filmlerin dahil edilmediği kalın bir kitapçığa sahip. Fakat seçilen filmler arasında ağır denilebilecek, hazmı pek kolay olmayan yapımların azımsanmayacak bir sayıda olduğunun da altını çizmek gerekli. Bu yüzden İstanbul Film Festivali’nde izlenmesini önereceğim filmlerin beşi de birçoklarının listesinde yer almayan, fakat hem festivalin ağırlığını hafiflettiği gerekçesiyle hem de sinemadan keyifli bir tebessümle çıkmanın verdiği mutluluktan dolayı Antidepresan kategorisindeki filmler olacak.

Hayatımın Şarkısı / La Famille Bélier 

Yön: Eric Lartigau

La-famille-Belier-sinematopya

Sağır ve de dilsiz ebeveynlere sahip bir kızın, şarkı söylemek konusundaki yeteneğini keşfetmesini anlatan film, izleyiciyi güldürmeyi vaat eden yapımların başında geliyor. César ödüllerinden en iyi aktör, en iyi aktrist, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi film ve en iyi özgün senaryo adaylıklarıyla dönen ve de başrol oyuncusu Louane Emera’nın aynı törende “gelecek vadeden en iyi kadın oyuncu” ödülü aldığını da belirtmekte fayda var. Yönetmen Eric Lartigau’nun komedi türündeki çalışmaları da göz önünde bulundurulduğunda, izlenmesi gereken yapımların başında geliyor.

Ghadi

Yön: Amin Dora

ghadi sinematopya

İkna kabiliyeti yüksek kişiler için insanları ikna etmek zor olmasa gerek. Fakat bütün bir kasabayı kandırmak pek de kolay değildir, hele ki bir çocuğun diğer tüm çocuklardan farklı olduğuna, dahası bir melek olduğuna inandırmanın kolay kelimesiyle uzaktan yakından bir alakası yok. Lübnan yapımı bir komedi olan Ghadi, bir babanın takım arkadaşlarıyla birlikte bütün bir kasabayı, oğlunun bir melek olduğuna inandırması üzerine trajikomik bir yapım olarak dikkat çekiyor.

Küçük Bir Sorun / Short Skin

Yön: Duccio Chiarini

short skin sinematopya

Amerikan filmleri ve dizinleri başta olmak üzere birçok yapımda kullanılan bir espri türüdür penis boyutuna ilişkin espriler. Özellikle de küçük penisli olmakla, fazlasıyla dalga geçilir. Peki böyle bir “sorunu” olan bir ergen olmak nasıldır? Short Skin filmi, penisinin yeterince uzun olmamasından dolayı cinsel bir hayata başlayamayan, fakat on yedi yaşına gelmesiyle birlikte etrafında bunun baskısını hisseden Edoardo’nun macerasını anlatıyor.

Hamileler Diyarı / Preggoland

Yön: Jacob Tierney

preggoland sinematopya

Kıskançlık kişiden kişiye değişir. Kimileri sevdiğini kıskanır, kimileri arkadaşlarını, kimileri de başkalarının sahip olduklarını. Ruth ise arkadaşlarının sahip olduklarını kıskanan bir kadındır. Fakat o ne bir yaşam tarzını, ne bir stili, ne bir eşyayı, ne de bir aşığı kıskanır: O, arkadaşlarının hamileliğini kıskanan ve onlara ayak uydurabilmek için hamile olduğunu söyleyen bir kadındır. Fakat günler geçtikçe işin rengi değişecek, gerçekler gün yüzüne çıkmaya başlayacaktır. Ruth’un yapabileceği bir tek şey kalmıştır, o da yalanını devam ettirmek.

Kaçış Sanatı / L’Art de la Fugue

Yön: Brice Cauvin

the easy way out sinematopya

İngilizcesi The Easy Way Out olan film, en kaba tabiriyle mahvolmuş hayatları anlatıyor. Filmin ana karakteri olan ve de partneriyle bir ev almayı planlayan Antoine’nin Ariel adlı bir arkadaşı, Gérard ve nişanlı olan Louis adlı iki erkek kardeşi, kalp sorunu olan bir babası ve “cadı” gibi bir annesi vardır. Fakat sorun şudur ki Antonie ev almak istememekte, Gérard eski eşini unutamamakta, Louis nişanlısını aldatma ve Ariel de bütün bu karmaşalar arasında dönüp durmaktadır. Sonuç olarak, Antoine’nın vermesi gereken, tek çıkış yoludur.

Diğer yazıları Editör

Randevu İstanbul “Türk-Rus Sinema Sektörleri Paneli” ile Profesyonelleri Bir Araya Getirdi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir