Kurosawa’dan Dreams (Düşler) Üzerine

8. Düş: Su Değirmenleri Köyü

Kurosawa bu son düşünde bizleri huzura götürüyor. Önceki iki düşte cehennemi yaşatan yönetmen umut verici ve insan isterse böylesine huzurlu, sevgi dolu bir dünya yaratabilir algısını gösteriyor. Kahramanımız su değirmenleriyle kaplı ve sus seslerinin insanı rahatlatan güdüsüyle neşe içinde yürürken yaşlı bir adamın bahçesinde bulur kendini. “İyi günler” diye başlayan konuşmalar şehirden gelmiş kahramanımız için oldukça kafa karıştırıcı bir hal almaktadır. Yaşlı adamın bahçesindeki gaz lambalarını gören genç adam “Köyde elektrik yok mu?” diye sorar…

Yaşlı adam:
İhtiyacımız yokİnsanlar konfora çok alışmış. Konforun daha iyi olduğunu düşünüyorlar.Esas güzel olanı fırlatıp atıyorlar.

Genç adam:
-Peki geceleri nasıl aydınlatıyorsunuz etrafı?

Yaşlı adam:
-Mumlarla ve lambalarla.

Genç adam:
İyi de gece çok karanlıktır.

Yaşlı adam:
-Evet, zaten öyle olması gerekir. Gecem aydınlansın istemem; çünkü o zaman yıldızları göremem.

dreams sinematopya 8

Bu diyalogların tamamını dinlediğimizde, yine tüketim çılgınlığını eleştirir bir dil görmekteyiz. Kurosawa, Su Değirmenleri Köyü ile doğal yaşamın insanın özüne kavuşması için bir gereklilik olduğunu gösteriyor. Tam bir bahar havasında kuşların, kelebeklerin uçuştuğu ve yüzleri gülen çocuklar eşliğinde doğanın tüm güzelliklerini aynı kadrajda görebilmek… İşte Kurosawa’nın en büyük düşü bu olsa gerek.

“Günümüz insanı, doğanın bir parçası olduğunu unutmuş vaziyette. Halihazırda hayat kaynaklarını, doğayı katletmeye devam ediyorlar… Her zaman daha iyisini yapacaklarını sanıyorlar. Özellikle bilim insanları. Zeki olabilirler ancak anlayamadıkları şey doğanın gücü. İnsanların mutsuz eden şeyleri icat edip duruyorlar… Üstüne bir de böbürleniyorlar. Daha da beteri insanların bu icatları bir mucize olarak görmeleri. Tapıyorlar onlara. Farkında değiller ama doğa ellerinden gidiyor. Sonlarını hazırladıklarının farkında değiller. İnsanlık için en önemli şeyler temiz hava ve sudur. Her şey kirletiliyor. Kirli hava kirli su, insan ruhunu da kirletiyor.”

Sekiz ayrı düşten yola çıkarak insanları gelecekte olabilecek felaketler için uyaran Kurosawa, savaş karşıtı, barışçıl, sevgi dolu kimliği bulunan çevreci bir insandı. Ölmeden önce insanlığa bırakmış olduğu Dreams (Düşler) filmi tüm gerçekliğiyle sizleri bekliyor. Güzel bir gelecek için düşlerin ressamının fırçasında kaybolmak, o renklerden biri olmak için sinemanın büyüsüne ve Kurosawa’nın düşlerine merhaba deyin.

Diğer yazıları Güney Birtek

4. Uşak Kanatlı Denizatı Film Festivali Başvuruları Başladı

4. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali Başvurularınızı Bekliyor: Son Başvuru Tarihi...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir