Bastırılmış Cinsellik Üzerine En İyi 20 Film

İzleyici cinsel hayatından memnun olsun ya da olmasın, cinsel sorunları, baskıları, fetişleri konu edinen sinema hep ilgi çekmiştir. Toplumsal olarak pornografiden daha çok kabul gören bu tür filmlerin çoğu seyircinin cinsellik ile tanışmasına da vesile olduğunu söylersek yalan söylemiş olmayız.

Aşağıdaki liste cinsel olarak bastırılmış karakterlerle dolu filmlerden oluşuyor. Grinin Elli Tonunun etkisinden hali hazırda çıkmamışken, bu türün esas başyapıtlarını sizin için derledik.

1. Black Narcissus

(1947, Yön. Michael Powell, Emeric Pressburger)

1-Black-Narcissus-sinematopya

Black Narcissus, Himalaya’larda eğitim merkezi açmaya çalışan bir grup rahibenin zorlu hikâyesini anlatır. Engeller ise rahibelerin bastırılmış cinsellikleri ve onları saran kaotik ortamda baş gösteriyor. Yerliler için açılan bu eğitim ve sağlık merkezin başı olarak seçilen Rahibe Clodagh (Deborah Kerr) çarpıcı bir kadındır. Vahşi yaşam şartları Mr. Dean (David Farrar) ile birleşince rahibenin nostaljik anıları depreşir.

Rahibe Ruth (Kathleen Byron) başlarda gerçek benliğini bastırabilmeyi becermiş olsa da, daha sonraları doğaya ve kendi şehvetine karşı koyamaz. Ruth’un cinsel bastırılmışlığı film boyunca detaylıca işleniyor. Gözleri sık sık baktığından daha fazlasını görmek isteyen Ruth’un Mr. Dean’e olan yoğun duyguları karşılıksız değildir. Mr.Dean’in neşe dolu alaycı doğası ve muhteşem özgüveni rahibe Clodagh’ı da etkilemiştir. Adam, Clodagh için tanrıya söz vermemiş olsaydı âşık olabileceği tipte bir adamdır. Halbuki Ruth, Mr.Dean’e karşı olan hislerinin üstesinden gelmiştir. Onunla yalnız kalabildiği fırsatlar yakalamış ve adamı gizlice izlerken, daha onlar bile bilmezken Clodagh için olan ilgisini çözmüştür.

Ruth’un hayvani ve yırtıcı doğası, tanrıyı inkâr ettiği ve Mr. Dean’i etkilemek için kırmızı rujunu sürdüğü üçüncü perdede gözümüze sokuluyor. Film doğanın renklerle akıp giderken, rahibelerin soluk beyaz pelerinlerinde kaldığı, dini amaçların cinsel isteklerle baş edemediği, cinsel baskıyı ve sonuçlarını görebileceğiniz bir sergi.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Ağlanacak Haline Gülenlerin Ülkesi

Yazar: Mert Erez Giriş Her ülkenin siyasi ve toplumsal ortamı o ülkenin...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir