Hypatia

Güneşi olmayan ve zamanın durmuş olduğu karanlık bir evrede insanlığın kurtarıcısı bir kadındır (Hypatia). Kadın, nasıl ki yaşamın kaynağı, insanlığın tanrıçası ise nefes aldığı yeri emekçi elleriyle aydınlatmak da ona düşecektir. Karanlığa karşı aydınlık hareketini başlatan Hypatia için hayat, direnmenin öteki adıdır. İyiliğin, güzelliğin kadının saf ellerinden yaratılmasına karşın, kötülüğün ve çirkinliğin tasviri olarak tanrı-devlet-erkek olgusunun savaşı gözümüze çarpar. Hypatia, kararlıdır ve yaşam alanını aydınlığa kavuşturmak için ölümü dahi göze alacak kadar fedakardır. Bakalım bu onurlu mücadelesinde kazanan karanlık mı olacak, aydınlık mı?

“Kuş ölür, sen uçuşu hatırla…”
Füruğ Ferruhzad

Senaryo & Yönetmen: Güney Birtek
Görüntü yönetmeni & Kurgu: Ercan Altuntaş
Oyuncular: Pınar Yalçınkaya, Cüneyt Birtek

Diğer yazıları Güney Birtek

Borç, San Francisco Film Festivali’nde yarışıyor…

Borç filminin festival yolculuğu devam ediyor. Borç bu yıl 10-23 Nisan tarihleri...
Devamı

2 Comments

  • Fikir olarak çok güzel bir kısa film olmuş. Hypatia karakterinin gerçekte kim olduğunu bilen bilir. Hiç değilse Amenabar’ın Agora filmini izleyenler öğrenecektir. Fakat yukarıdaki açıklamanın aynı zamanda bir yandan naif olması diğer yandan da provokatif yönü çok çok iddialı olmuş. Yani kötülüğün ve çirkinliğin tanrı-devlet-erkek üçgeni ile ilişkilendirilmesi kısmını kastediyorum. Neyse ki bu siteye giren kişiler bu filmi ve özellikle de yukarıdaki açıklamanın provokatifliğini fark etmemişler, yoksa çok sert eleştiriler ve hatta ötesinde yorumlar olabilirdi buralarda. Zira ne kadar muhafazakar bir toplumda olduğumuz malum. Ama ben genel olarak filmin fikrini desteklemekle beraber, (özellikle Tarkovsky gibi sanatçılardan ilham alındığı belli olan) sembolik anlatımında beyaz boya-beyaz elbiseli kadın vurgusu yerine, o ahşap kulübeye giderek her gece bir kandil yakan, fakat sonra da bu kandil hep birileri tarafından söndürülmek istenen bir karakteri kullanmayı tercih ederdim. Hypatia için sanki daha uygun bir imge olurdu diye düşünüyorum. Tabii bu benim şahsi tercihim. Yine de çabanızı takdir ediyorum.

  • Açıklamış olduğunuz altmetnin, görsel olarak tam verilemediğini düşünüyorum. Sinemanın, Hypatia’yı biliyorsanız anlarsınız gibi bir duruşla sergilenmesini kendimce pek doğru bulmuyorum. Aynı şekilde vermiş olduğunuz üçgenin fazla kapsamlı ve yüzeysel olduğunu düşünüyorum. Sinemanın en önemli noktalarından birisi algılama, ve auteur sinemanın bu noktada yanlış anlaşılıp ben istedim öyle oldu fikriyle uygulanması beni rahatsız ediyor ki bu film bende böyle bir his uyandırmasının yanında Tarkovsky’nin yapısına bürünsün diye özel çaba sarfedilmiş düşüncesi yaratıyor. Yine de emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir