Züğürt Ağa Üzerine Bir Analiz

Sonuç

Züğürt Ağa; modern Türkiye tarihinin en önemli kırılmaları kabul edilebilecek 24 Ocak Kararları, 12 Eylül Darbesi ve ANAP iktidarı sonrası çekilmiş, toplumsal yapıdaki sarsıcı değişim karşısında yalpalayan bir Ağa’nın nasıl başarısız olduğunu gösteren 1985 tarihli sinema filmidir. Eserde neo liberal politikalara eklemlenen ülkenin geçmiş dönemde iktidar sahibi birini bile artık işine gelmediği için umursamadığı anlatılır.

Ağa, İstanbul’da varını yoğunu kaybetmiş bir iktidar göstergesi olan çizmelerini bile –ki filmin ilk yarısında temizliğinden sorumlu tuttuğu Kekeş Salman zengin olmuşken- satmak zorunda kalır. Adam en sonunda kendine gönülden bağlı Kiraz’la ve gerçekten bildiği tek işi yapmaya başlar: çiğ köfte yoğurmak…

Merkez’in eğlence mekanlarında seyyar çiğ köftecilik yaptığı gösterilen Züğürt Ağa, eski marabalarından birini sokakta görünce hızla ondan uzaklaşır bu eski simgesel sermayesinin ağırlığı altında hala eziliyor olduğunun göstergesidir.

Referanslar
1. YÜKSEL, Sinem Evren, (2003), Yavuz Turgul Sineması, T.C Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Radyo Sinema Televizyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara.
2. ÖZTORNACI, Burak; VEZİROĞLU, Püren (2012), Küreselleşme ve Türkiye’de Kırsal Yoksulluk, 10. Ulusal Tarım Ekonomisi Kongresi, Konya.
3. ÖZCAN, Taner, “Züğürt Ağa”, http://www.teias.gov.tr/ebulten/kultursanat/zugurtaga.htm , Erişim Tarihi: 01.03.2015

Hasan Berk Akkoç

Diğer yazıları Konuk Yazar

Bastırılmış Cinsellik Üzerine En İyi 20 Film

4. Belle de Jour (1967, Yön. Luis Bunuel) Belle de Jour varlıklı...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir