34. İFF Günlükleri #2: Meleğin Yüzü, Sarmaşık & Şimdi Herkes

Sarmaşık

İnsan ister istemez heyecanlanıyor bu topraklardan çıkan filmler yurtdışında önemli festivallerde gösterilince. Tolga Karaçelik imzalı Sarmaşık da o filmlerden biri zira dünyanın en büyük bağımsız filmler festivali olan Sundance’te yarıştı. Sinemamızda pek de alışkın olmadığımız bir metot izleyerek bizi tek mekanda birkaç gemiciyle birlikte bırakıyor yönetmen. Gün geçtikçe erzağı tükenen ve ister istemez gerçek dünyayla aralarına mesafe koyan mürettebatın korkulu rüyalarını yaşarken onlara eşlik ediyoruz.

Filmin hikayesine fazla girmeye gerek yok aslında. Her ne kadar yönetmen, özellikle denizi ve gemicileri seçmiş gibi dursa da tek mekan temasının ve onun üzerinden işlenecek detayların ağırlığı kendini hayli belli ediyor. Gemi mürettebatına sonradan katılan üç kişiyle birlikte kaptan ve onun diğer iki adamı, bazı zorunluluklar neticesinde, pek çok şeyi göze alarak bu devasa gemide bir bekleyişe geçiyorlar. Hepsinin günlerce, haftalarca ve hatta aylarca beklediği tek şey bir haber. Bu amansız bekleyiş esnasında tükenen tek şeyleri yiyecek ve su da değil üstelik. İster istemez aralarında gerginlikler başlıyor. Bir yandan arkadaşlar birbirine düşerken, öte yandan iktidar mücadelesi de başını almış gidiyor. Bazılarının derdi bir diğerine söz geçirmeye çalışmak iken bazıları her şeyin farkında olduğuna inandırıyor seyirciyi lakin zaman su gibi akıp gittikçe tükenen şeylere bir yenisi daha ekleniyor: Gerçeklikle olan bağ.

sarmaşık sinematopya

Delüzyonlar ve varsanılar artık her bir karakterin zihnini ele geçirmiş haldeyken yönetmen de seyircinin zihnini bulandırmaya başlıyor. Yavaş yavaş önümüze koyduğu imgelerin anlamlarını bir bir çıkarmaya çalışırken, bir yandan da karakterler arasında temposu hızlıca yükselen ve ani bir düşüş yaşayan çekişmelere tanıklık ediyoruz. Sarmaşıklar, salyangozlar, üç bölümden oluşan filme yerleştirilmiş dizeler festival günlüğünün dışındaki bir yazının konusu olsun; Altın Lale ulusal yarışma bölümünde yer alan Sarmaşık’a bir şans verin derim ben. Karaçelik, kendisini en son dinlediğimde filmin henüz bir dağıtımcısı olmadığını söylemişti. Kendisinin beklentisi nedir bilmem lakin her şey bu haliyle de pek güzel.

Diğer yazıları Burak Hazine

iPhone Aşkına!: Tangerine

Hollywood, uzun yıllardır sinema sektörünün başkenti gibi kendini lanse ettirmeye çalışıp bunu...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir