34. İFF Günlükleri #4: Hungry Hearts, A Little Chaos, Zero Motivation

A Little Chaos

Her insanın kesinlikle karşılaştığı bir kavramdır disiplin. Ve de bununla birlikte gelen düzen. Bebeklikten, küçüklükten itibaren belli belirsiz başlayan, ilkokul sıralarında rengini belli eden, lisede herkesin yüzüne çarpan, otuzlu yaşlarda ise hayatın vazgeçilmezleri arasında gösterilen kavramlardır. Düzen her zaman mükemmel olarak anlatılır, gösterilir. En ufak bir karmaşa, düzeni bozan en küçük etki bile bir sorundur; düzenin, dolayısıyla da mükemmelin karşısında büyük bir tehdittir.

Harry Potter serisinin unutulmaz karakterlerinden Snape’e her anlamda hayat veren Alan Rickman’ın ikinci yönetmenlik deneğimi A Little Chaos, düzenin harikulade olduğunu fakat mükemmelliğin yalnızca düzenden geçmediğini vurgulayan bir yapım. Başrolü Kate Winslet’in üstlendiği yapımda kendisine Matthias Schoenaerts, Stanley Tucci ve tabi ki Alan Rickman eşlik ediyor.

1600’lerin sonlarında Fransa’da geçen filmin başkahramanı olan Sabine De Barra (Kate Winslet) altı yaşındaki kızını ve eşini kaybetmiş dul bir kadın. Yaşamış olduğu üzüntüyü unutabilmek için ise karşısında bir tek seçenek var, o da hayatına devam etmek. Güçlü, ayakları yere sağlam basan, kararlı, zeki ve emekçi bir kadın olan Sabine bulunduğu dönemin koşulları altında çok güç bir işle uğraşıyor. Onlarca erkek rakibine karşın bir bahçe düzenleyicisi (Filmde “builder” terimi kullanılıyor) olarak kendini kanıtlamış bir kadın. Ülkenin birçok yerinde projeleri var ve devam da ediyor. Onu etrafındakilerden ayıran iki temel özelliği var ki bunlardan ilki düzene getirdiği farklı yorum. Sabine, düzen içerisinde yarattığı karmaşıklıklarla yenilikçi bir tavır sergiliyor. Fakat en büyük özelliği ise işine her anlamda kendini veriyor oluşu. Malzeme temininden inşaata kadar projelerin hemen hemen her noktasında yer alıyor, emek veriyor. Fakat bu güçlü ve emekçi yanına karşın o da bir insan ve o da sevebiliyor. Hem işvereni hem de meslektaşı olan André Le Notre (Matthias Schoenaerts) ile olan ilişkisi de bunun somut kanıtı. Fakat bahçelerdeki düzen karşıtı, karmaşa taraftarı olan Sabine’nin André ile olan ilişkisi ilginç bir biçimde basit, düzenli ve anlaşılır kalıyor.

a little chaos sinematopya

Adından da anlaşıldığı üzere filme küçük bir karmaşa hakim. Fakat bu küçük karmaşa Sabine’nin iş anlayışından, projelerdeki yenilikçi bakış açısından kaynaklanmıyor. Aksine bu karmaşa düzenli, disiplinli görünen saray ve saraydaki ilişkilere yapılan bir gönderme. Filmde de bahsedildiği üzere sarayda kimin elinin kimin cebinde olduğunu anlamak mümkün değil. İnsan ilişkileri açısından bir karmaşa söz konusu. Fakat dışarıdan bakıldığında yapılan törenler, uygulanan prosedürler, selamlamalar, karşılamalar, davetler… Hepsi de birer birer bir bütünün, düzenli bir bütünün parçalarını temsil ediyorlar. Dışarıdan bakıldığında mükemmel, yani kusursuz bir görüntü sergileme amacı taşıyorlar. Fakat aslında tüm bu düzenin içinde kimsenin kabul edemediği, göremediği, reddedilen bir karmaşa var. Sabine’nin bu konuya ilişkin etkisi ise zekası, farklılığı ve tesadüfün de katkısıyla karmaşanın büyüsünü saraydakilere, özellikle de Kral’a (Alan Rickman) belli etmesi ve de kabul ettirebilmesi.

Anlattığı dönemin insan ilişkilerine, tercihlerdeki serbestliğe, anlayışa, nezakete ve hayat tarzına dair pek çok anlatı ve gönderme içeren filmin en büyük hatası, hikayenin Fransa’da geçiyor olmasına karşın dilin İngilizce oluşu. Onun dışında ise kostümlerden oyunculuklara (Matthias Schoenaerts’in performansı dışında tabi ki) gayet keyifli ve ilginç olan film her ne kadar kimi zaman temposundan tavizler veriyor da olsa izlemeye değer. Stanley Tucci’nin filme kattığı hava ve onunla birlikte gelen komik unsurlar ise filme ayrı bir renk katıyor. Kısacası Alan Rickman hem bir yönetmen olarak iyi bir performans ortaya koymuş hem de yine oyunculuğunu konuşturmuş. Fakat altını çizmekte fayda var Kate Winslet A Little Chaos filminde gerçekten harika oynuyor, sırf bu oyunculuklar için bile izlenmeli.

Diğer yazıları Editör

Sinematopya Yazarlarına Göre 2016’nın En İyi Filmleri

Burcu Meltem Tohum 1- Handmaiden (Chan-wook Park) 2- Sieranevada (Cristi Piu) 3-...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir