Çocukluk Üzerine Dünya Sinemasından 23 Nadide Eser

Sinemada çocukluk kavramı her ne kadar Melies‘in fantastik filmlerine kadar dayanıyor olsa da, tarihin en büyük sinemacılarından tutun, adını bir daha hatırlamayacağımız dönemin popüler kültürü etkisinde kalıp elini taşın altına koymuş bir takım yönetmenlere kadar yedinci sanata gönül vermiş herkes çocukluk olgusunu film kariyerlerinin bir köşesine iliştirmiştir. Aşağıda ise dünyanın dört bir yanından, 15 ayrı ülkeden 21 yönetmene ait 23 filmden oluşan ve çocukluk temasını en güzel şekilde işleyen nadide sinema eserlerini derlemeye çalıştım. Arşivlik bir liste olduğuna inanmakla beraber, gelin seyredilecek filmler listemizi biraz daha kabartalım:

I Was Born But… (1932)

Nereden: Japonya

Ne hakkında: İki çocuk, mahallelerindeki serseri grubunun lideri olmuştur. Bir gün babalarının patronunun evine gittiklerinde, babalarının patrona yaranmak için ne şekillere girdiğine tanıklık ederler. Sorun şudur ki, patronun oğlu da bu ikilinin yönettiği çetenin bir üyesidir.

I was born but sinematopya

Kimin eseri: Bu dünyadan gelip geçen en büyük sinema insanlarından Yasujiro Ozu’nun her seneye üç beş film sığdırdığı sessiz sinema döneminden komedi türünde bir toplum hicvi olan bu film, tam da Ozu’nun Hollywood’dan esinlendiğinin iddia edildiği döneme denk geliyor.

Children in the Wind (1937)

Nereden: Japonya

Ne hakkında: Babası yanlışlıkla hapse atılan bir Japon çocuğun pastoral yaşantısı üzerine.

children in the wind sinematopya

Kimin eseri: Her ne kadar Yasujiro Ozu ve Kenji Mizoguchi kadar tanınmasa da, Hiroshi Shimizu, Japon sinemasının altın çağı diyebileceğimiz 1920 ile 1950’li yıllar arasında 160 kadar filme imza atmıştı. Japanese Girls at the Harbour (1933), The Masseurs and a Woman (1938) ve Ornamental Hairpin (1941) gibi filmleriyle Batı dünyasında az çok bilinen Shimizu’yu tanımanın en güzel yolu hiç şüphesiz Children in the Wind zira kendisi bu filmden sonra çocukları merkezine alacağı eserlerle ünlü olmuştu.

Little Fugitive (1953)

Nereden: ABD

Ne hakkında: Yedi yaşındaki bir çocuğun, abisini öldürdüğüne inanması üzerine Coney Island’a kaçmasını anlatıyor.

little fugitive sinematopya

Kimin eseri: Brooklyn’li Morris Engel, İkinci Dünya Savaşı sırasında savaş fotoğrafçısı olarak görev yapmış, barış döneminde de New York’a dönmüş bir isim. 1953 yılında karısı Ruth Orkin ile birlikte 35 mm film kamerasını eline alıp sokağa çıkmış ve bu filmi yapmış. 50’lerde böyle bir hareketi düşündüğümüzde kendisinin ilk Amerikan bağımsız sinemacılarından biri olduğunu iddia etmek hatalı olmaz.

Diğer yazıları Burak Hazine

Un vie de chat (A Cat In Paris – 2010) Hırsız Kedi Paris’te

Yaptıkları kısa animasyon filmlerin ardından 2010 tarihli Une vie de chat (Bir...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir