Çocukluk Üzerine Dünya Sinemasından 23 Nadide Eser

Long Live the Republic (1965)

Nereden: Çekoslovakya

Ne hakkında: Çevresince ezilen küçük bir çocuk, yaşadığı Çek köyü Almanlardan temizlenip Ruslara ev sahipliği yaparken hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Long Live the Republic sinematopya

Kimin eseri: 1960’larda yaşanan kısa süreli sanatsal özgürlükten faydalanıp yeni Çek sinemasını canlandıran önemli yönetmenlerden biri Karel Kachyna. Onun pek çok filmi, Long Live the Republic dahil, 1989’daki komünist rejimin yıkıldığı döneme kadar yasaklanmış olsa da Kachyna’nın filmleri Avrupa sinemasını keşfetmeyi seven sinefillerin gözünden hiçbir zaman kaçmadı.

Hugo & Josephine (1967)

Nereden: İsveç

Ne hakkında: Bir köy papazının yalnızlıktan muzdarip kızının, ormanda yaşayan vahşi bir çocukla arkadaşlık kurma hikayesini anlatıyor.

hugo and josephine sinematopya

Kimin eseri: Ingmar Bergman’ın favori oyuncularından Bibi Anderson ile evlendikten sonra Kjell Grede, 1967 tarihli Hugo & Josephine dışında yalnızca sekiz film daha yaptı. Fakat bu sekiz filmden hiçbiri, İsveçli eleştirmenlerce ilk film kadar kıymete binemedi. Zamanla Hugo & Josephine kalplerde ayrı bir yer edindi ve İsveç tarihinin en iyi çocuk filmi olarak kabul edildi.

Diğer yazıları Burak Hazine

ASC Adayları

American Görüntü Yönetmenleri Birliği, senenin en iyi 5 görüntü yönetmenini açıkladı. War...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir