Çocukluk Üzerine Dünya Sinemasından 23 Nadide Eser

Kes (1969)

Nereden: İngiltere

Ne hakkında: Okulda zorbalığa maruz kalan, ailesinden de ilgi görmeyen on beş yaşındaki işçi sınıfı çocuğu Billy Casper, Kes ismini verdiği şahinini eğitmektedir. İngilizce öğretmeni tarafından destek gören Billy, tam yaşamdan zevk aldığı şeyi bulmuşken bir trajedi her şeyi değiştirir.

kes sinematopya

Kimin eseri: Her zaman işçi sınıfının sorunlarını filmlerinde işlemeye özen göstermiş İngiliz sinemacı Ken Loach’un bu ikinci uzun metraj filmi, aradan yaklaşık 50 sene ve onlarca film geçmiş olmasına rağmen hala yönetmenin en önemli başyapıtı olarak kabul görüyor.

Fanny and Alexander (1982)

Nereden: İsveç

Ne hakkında: Fanny ve Alexander isimli iki kardeşin, kalabalık ailelerinin erişkin fertleri arasında yaşanan tuhaf aşk öyküleri arasında kendilerine bir yer edinme hikayesi.

fanny and alexander sinematopya

 

Kimin eseri: Robert Bresson ile birlikte Tarkovsky’nin bakışı ile ilgilendiği diğer sinemacı olan Ingmar Bergman’ın, dünya sinemasına kattığı onlarca senaryo, film ve aktör, sinemanın çehresini daha önce hiç olmadığı kadar değiştirdi -Hollywood bile bu denli büyük bir dönüşüme kaynaklık edememiştir belki de.

Au revoir les enfants (1987)

Nereden: Fransa

Ne hakkında: Rahipler tarafından yönetilen ve İkinci Dünya Savaşı’ndan kaçmak için bir sığınak gibi gözüken yatılı bir okula yeni bir çocuk gelir.

Au revoir les enfants sinematopya

Kimin eseri: Altın Palmiye ve Oscar ödüllü Louis Malle, muhteşem Fransız sinemasının muhteşem yönetmenlerinden yalnızca biri.

Diğer yazıları Burak Hazine

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 Fragmanı

Yönetmen: Dean DeBlois Seslendirenler: Jay Baruchel, Kristen Wiig, America Ferrera, Jonah Hil, Gerard Butler...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir