Çocukluk Üzerine Dünya Sinemasından 23 Nadide Eser

My Neighbor Totoro (1988)

Nereden: Japonya

Ne hakkında: Hastanede yatan annelerine daha yakın olabilmek için taşrada yeni bir eve taşınan iki küçük kız kardeşin, evin yakınındaki ormanda yaşayan sihirli ruhlarla olan ilişkisi anlatılıyor.

my neighbor totoro sinematopya

Kimin eseri: Yaratıcılığı ile bugüne dek hiçbir sinemacının erişemediği (ve muhtemelen erişemeyeceği) bir noktada kendine yer edinen anime ustası Hayao Miyazaki’nin bu eseri, hayranları tarafından en unutulmaz ve çocuk ruhunu en güzel anlatan filmi olarak kabul ediliyor.

Celia (1989)

Nereden: Avustralya

Ne hakkında: Yaratıcı fakat biraz da ürkütücü dokuz yaşındaki bir kızın komünizmden devlet terörüne, hayali yaratıklardan daha başka pek çok şeye kafasını kurcalayan korkularından kurtulma çabasını anlatan bir film.

celia sinematopya

Kimin eseri: Her ne kadar kariyerinin ilk adımı olan Celia’dan sonra sektörde tutunmakta bir hayli güçlük yaşasa da Ann Turner’ın bu tuhaf filmi, çocuk kavramı üzerine arşivlerde yer edinmesi gereken oldukça ürkütücü, bir o kadar da yaratıcı bir eser.

The Boot (1993)

Nereden: İran

Ne hakkında: Küçük bir kız, yeni kırmızı çizmeleri için pek heyecanlıdır fakat bir anda çizmelerden birini kaybeder.

the boot sinematopya

Kimin eseri: Abbas Kiyarüstemi ile bir kez çalışma fırsatını yakalamış olan Muhammed Ali Talebi, İran’da bir anda yeşeren çocuk sineması üzerine üç filme imza atmış bir sinemacı: The Boot, Bag of Rice ve Willow and Wind.

Diğer yazıları Burak Hazine

Kubrick, ‘God Fearing Man’ ile Televizyona Geliyor!

Stanley Kubrick‘in tamamlanamamış draması God Fearing Man, mini dizi olarak beyaz ekranı...
Devamı

2 Comments

  • Eklemeler yapılabilecek bir liste;

    Hal ve Gidiş Sıfır (Jean Vigo), 400 Darbe (François Truffaut), Arkadaşımın Evi Nerede (Abbas Kiyarütemi), Cennetin Çocukları (Mecid Mecidi), Cennetin Rengi (Mecid Mecidi), Le soufle au coeur (Louis Malles), Beş Vakit (Reha Erdem)…

  • Çok güzel bir öneri listesi. Pather Panchali ve Fanny och Alexander varsa tamamdır bence.
    Fakat Angelopoulos’un Landscape in the Mist (Puslu Manzaralar) filmi de mutlaka olmalıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir