Çocukluk Üzerine Dünya Sinemasından 23 Nadide Eser

Crows (1994)

Nereden: Polonya

Ne hakkında: İhmale uğramış, ilgi görmemiş 10 yaşındaki bir kız, kendinden daha küçük bir kızı kaçırarak onun annesi gibi davranmaya başlar.

crows sinematopya

Kimin eseri: Belgesel yönetmeni Jadwiga Kedzierzawska’nın kızı olan Dorota Kedzierzawska, kendi ülkesi dışında pek de tanınmayan bir sinemacı. 1957 doğumlu yönetmen, ilk filmini 1991 yılında (Devils, Devils) yapmış. İkinci filmi Crows’ta da, ilkinde olduğu gibi toplumun marjininde yaşayan genç kızlara odaklanmış. 2011 yapımı filmi Tomorrow Will Be Better için verdiği bir demeçte “Hayallerimiz, inancımız ve umutlarımız olduğu sürece çevremizdeki her şeyin anlamını buluruz” diyor Kedzierzawska.

The White Balloon (1995)

Nereden: İran

Ne hakkında: İnatçı, aksi bir küçük kızın yeni bir süs balığı istemesi ve bu uğurda yoluna çıkan hiçbir engeli tanımaması üzerine bir başyapıt. (filmin analizini okumak için tıklayın)

badkonake-sefid-beyaz-balon-sinematopya-2

Kimin eseri: İran’ın yasaklı yönetmenlerinden Cafer Penahi’nin özgürken yaptığı filmlerden sadece biri. Senaryoda imzası olan bir diğer ünlü İranlı sinemacı ise Abbas Kiyarüstemi.

Diğer yazıları Burak Hazine

Rahman Altın ve Kelebeğin Rüyası Grammy’ye 4 Dalda Aday Adayı

Rahman Altın, şubat ayında 57’ncisi düzenlenecek Grammy Müzik Ödülleri’ne Kelebeğin Rüyası filminin soundtrack...
Devamı

2 Comments

  • Eklemeler yapılabilecek bir liste;

    Hal ve Gidiş Sıfır (Jean Vigo), 400 Darbe (François Truffaut), Arkadaşımın Evi Nerede (Abbas Kiyarütemi), Cennetin Çocukları (Mecid Mecidi), Cennetin Rengi (Mecid Mecidi), Le soufle au coeur (Louis Malles), Beş Vakit (Reha Erdem)…

  • Çok güzel bir öneri listesi. Pather Panchali ve Fanny och Alexander varsa tamamdır bence.
    Fakat Angelopoulos’un Landscape in the Mist (Puslu Manzaralar) filmi de mutlaka olmalıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir