Çocukluk Üzerine Dünya Sinemasından 23 Nadide Eser

The Return (2003)

Nereden: Rusya

Ne hakkında: Yalnızca fotoğraftan tanıdıkları babaları bir anda karşılarına çıkıp onlarla vakit geçirmek istediğinde, henüz çok küçük iki çocuk, bu duygusal yoğunluğu kaldıramaz.

The-Return-sinematopya

Kimin eseri: Tarkovsky’den sonra Sokurov ile Rus sinemasına en güzel işleri katan yönetmenlerden olan Andrey Zvyagintsev, Venedik’ten Altın Aslan ile dönen bu ilk filminin ardından yaptığı üç filmle de kendisinin yaşayan en büyük sinemacılardan biri olduğunu kanıtladı.

The White Ribbon (2009)

Nereden: Almanya

Ne hakkında: Birinci Dünya Savaşı arefesinde Almanya’daki bir köyde tuhaf olaylar yaşanmaktadır. Kaybolan insanlar, sebepsiz yere ölenler, aşık olduğu insana şiddet uygulayanlar… Ve her şeyin ortasında ihmal ve istismar edilen çocuklar.

the white ribbon sinematopya

Kimin eseri: Filmlerinde seyirciye uyguladığı şiddet dolayısıyla eleştirilen fakat sinemayı kullandığı yönüyle Avrupa’nın yaşayan en büyük yönetmeni olduğu su götürmeyen Michael Haneke, bu karanlık ve siyah beyaz filmiyle Altın Palmiye’nin sahibi olmuştu.

Diğer yazıları Burak Hazine

Sokurov’un Dehası: Russian Ark

Sokurov büyük bir sinemacı. Bu çağda bu önermeyi tartışmaya açmak dahi yedinci sanatın...
Devamı

2 Comments

  • Eklemeler yapılabilecek bir liste;

    Hal ve Gidiş Sıfır (Jean Vigo), 400 Darbe (François Truffaut), Arkadaşımın Evi Nerede (Abbas Kiyarütemi), Cennetin Çocukları (Mecid Mecidi), Cennetin Rengi (Mecid Mecidi), Le soufle au coeur (Louis Malles), Beş Vakit (Reha Erdem)…

  • Çok güzel bir öneri listesi. Pather Panchali ve Fanny och Alexander varsa tamamdır bence.
    Fakat Angelopoulos’un Landscape in the Mist (Puslu Manzaralar) filmi de mutlaka olmalıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir