İntikam Kapanı (Everly)

Hollywood’da güzelliğiyle insanları kendisine hayran bırakan Salma Hayek, karakter yaratmadaki ustalığını her filminde açıkça gösterebiliyor. Bundan üç ay önce Everly filminin afişini gördüğümde yine farklı bir Salma Hayek filminin beyazperdede yer alacağını anladım. Frida’daki unutulmaz oyunculuğu, duygusal rollerdeki üstün başarısı oyuncunun dar anlamda oynayacağı rollerin izdüşümü gibi algılanmış ama her defasında bu algıyı ters yüz etmeyi başarmış bir isimle karşı karşıyayız. İntikam Kapanı (Everly) de sıra dışı konusu, inanılmaz büyüleyici aksiyon sahneleriyle ‘dar anlamada kendisine çığır açan’ kendisinden öncekilere benzemeyen yepyeni aksiyon filmi olmayı başarıyor. Filmde yönetmen koltuğunda Joe Lynch oturuyor. Kendisini daha önceki projelerinden macera sever olarak tanıyoruz. Lynch’a yönetmen koltuğu yetmemiş olacak ki, Yale Hannon ile birlikte filmin senaryosunu da kaleme almış.

Konuda Everly adındaki kadın bir evde dört yıl boyunca seks kölesi olarak çalıştırılır. Zaten konu bu sınırlı apartman atmosferinde geçiyor. Yakuza mafyasının elinde rehine hayatı yaşayan kadının bulunduğu yerden çıkıp, uzun süredir görmediği kızını bulmak istemesi konunun başlangıcını oluşturur. Mafyanın eli kolu öylesine uzundur ki, neredeyse şehirdeki polislerin, dedektiflerin tamamı mafya ile işbirliği içinde çalışmalarını yürütür. Kendi mesai arkadaşlarının aksine, mafyaya karşı olan bir dedektif, Everly’nin yapmak istediği planı hayata geçirmek için düğmeye basar. Bundan sonrası evin içinde geçen aksiyon gerilim türünde öykünün temelleridir. Seks kölesi kadın korkuyla karışık, mafya lideri Taiko’dan (Hiroyuki Watanabe) kurtulmak zorundadır.

everly sinematopya 2

Eleştiriyi filmin konusundan başlayarak yapmalı. Geçmişini pek anlayamadığımız Everly’nin bulunduğu dünyayı değiştirmek için ölüm makinesine dönüşmesini an be an izlerken, senaryoyu yazan Lynch ve Hannon dar alanda akan olay zincirini bizlere sunmuş. Yönetmen Lynch ev içinde geçen toplu katliamları, çatışmaları, akıl almaz patlamaları muhteşem ötesi zekice kurgulamış. Bebek yüzlü Everly onlarca insanı acımasızca öldürürken Salma Hayek’in oynadığı rol hiçbir noktada sırıtmıyor. Tabi burada karakter ustası aktrisin rolünün psikolojik unsurlarına eğilişini izlemeli.

Sinemada nesne-sahne ilişkisini şimdiye kadar böylesine damarlarıma kadar hissetmemiştim. Mazoşist ve Sadist ikilisinin Everly’yi öldürmek için giriştikleri uğraş içinde, başroldeki karakter herkesi derinlemesine kurguyla öldürüp, insanın aklını zorlayan sahnelerde harika girdaplar oluşturuyor. Hayek’in seksi bedenini ön plana çıkarma gayreti olmasa belki çatışma anları daha zorlayıcı geçerdi. Gerçi biz sahnede bedenini mafyaya satan bir fahişe izlerken, o, fahişe bedeninden insanları acımasızca öldüren katilin çıkmasını gerçekleştiriyor. Hayek’in dönüşüm içinde gösterdiği performans inanılmaz etkili!

Yönetmen Joe Lynch için ekstra olumlu cümlelerimi sıralamak isterdim ama kafama takılan bazı bölümler mevcut. Yani ana karakter ölmemeli bir filmde, zaten ölürse her şey saçma kurguya dönüşür. Ama bir roket atarın patlama sahnesi var ki, ev kül olurken basit bir masanın arkasına saklanan Everly’nin burnu dahi kanamıyor. Tüm sahneler dört dörtlük ilerlerken bu sahneyi çekmenin manası nedir, gerçekten hayret içindeyim!

Salma Hayek’in duygusal fahişeden psikopatça adam öldüren katile doğru ilerlediği Everly, iç mekan kullanımıyla, sahne geçişlerindeki kıvraklıkla akıllara kazınan bir yapım olmuş.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Kahraman Mı Vatan Haini Mi?: Snowden (2016)

2014 yılında Citizenfour filmi ile belgesel alanında Edward Snowden’ın hayatını beyazperdeye uyarlayan...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir