Fragman

Published on Haziran 20th, 2015 | by Burak Hazine

3

Ermeni Tehciri’ni Konu Alan İlk Türk Filmi: “Yitik Kuşlar”

Share Button

Ermeni Tehciri’ni konu alan ilk Türk yapımı film olan Yitik Kuşlar, yönetmenler Aren Perdeci ve Ela Alyamaç’ın imzasını taşıyor. Aren Perdeci’nin ülkemiz sineması göz önünde bulundurulduğunda efsanevi bir sinematografi ile görüntü yönetmenliğini de yaptığı filmin ilk fragmanı, karşımızda renklerinden kurgusuna, yapım tasarımından oyunculuklarına kadar çok profesyonel bir işin olduğu sinyallerini veriyor. Filmin konusu ise şu şekilde:

Yıl 1915. Anadolu’da  bir Ermeni köyünde, varlıklı bir ailenin çocukları olan Maryam ve Bedo’nun en büyük tutkuları besledikleri kuşlardır.

Çocuklar bir sabah annelerinden yiyecekleri dayağı göze alarak kuşlarına bakmak için evden kaçarlar. Gizli güvercinliklerinden döndüklerinde ev bomboştur. Köyde de kimsecikler kalmamıştır ve köy adeta hayalet bir köye dönüşmüştür

Artık çocukları zorlu bir macerada beklemektedir, acaba kaybettikleri ailelerine kavuşmaları mümkün olacak mıdır?


Yazar Hakkında

İstanbul’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra öğrenimini sinema üzerinde devam ettirmek istediyse de 6 sene sonunda tıp doktoru oldu. Biletsiz.com ve Sinema Kulübü‘nde yazdı. 2 sene süren Blogger macerasını sonlandırarak Sinematopya'yı kurdu. Şimdilerde ise junior bir hekim. Bir yandan mesleğini icra edip bir yandan da sinema konusunda kendini geliştirmeyi hedefliyor. E-posta: info@sinematopya.com3 Responses to Ermeni Tehciri’ni Konu Alan İlk Türk Filmi: “Yitik Kuşlar”

 1. Raffi A. Hermonn says:

  Çok heyecanlandım, çok sevdim, mutlaka irtibat kurmak ve gelişmelerden haberimin olmasını istiyorum… Hasbelkader dolaylı da ve de ”çok erken” olması gerekirken ”belki biraz geç” sinemaya aşina olmuş, kâh kamera önü, kâh arkası – hasbelkader – uluslararası bazı takdirlere de mazhar olmuş, şimdi ise senaryo yazan, sinema yazıları yazan, bazen de prodüksiyon danışmanlığı ve oyunculuk yapan birisiyim :)

 2. Levon Darahciyan says:

  kısa film olarak çekilmiş, Türkiye’nin ilk 24 Nisan 1915* konulu filmi (Tarihsel Ermeni Dramı’nın başlangıcı tarihi) (Nisan 2015)
  The firts film on 24th April 1915* of Turkey as a short film (The firts day of Armenian Genocide)

  https://vimeo.com/126077155

 3. gülşen says:

  ”Kesik ” ne o halde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑