Jazz, Tarih ve Daima Genç Kalmak: Ölümsüz Aşk

Bu hafta sinemalara cymbaltaonline-pharmacy.com öylesine farklı bir film girdi ki, izleyenler için her anlamda tam bir sürpriz olmakla beraber, Ölümsüz Aşk (The Age of Adaline) konusu itibariyle tam bir hayal kırıklığı! Farklıdan kastım, 1990’lı yılların akıllara kazınan ‘Daima Genç’i ile 2008 yılında izlediğimiz ‘Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’ yapıtlarının bir devamı şeklinde yine ‘genç kalma’, ‘gençliğin yok olmaması’ olgularından hareket edip kendisine yeniyi arama derdine düşen Yönetmen Lee Toland Krieger, 2012 yılında çıkış yaptığı ‘Vazgeçemem Senden’ filmini mumla aratıyor. Blake Lively , Harrison Ford , Amanda Crew , Ellen Burstyn , Richard Harmon gibi genç/usta isimleri aynı potada eriten yönetmenin hayallerin ötesinde bir işe girişmesi, eskiden yapılan aynı tarz konuları akıllara getirdiği için, ortaya çıkan işin kaderi maalesef pek sağlıklı görünmüyor. Gerçi filmin kaliteli oyuncu kadrosuyla birbirinden muhteşem kostüm tasarımı beyazperedeye yansıyan olay zincirini izlenir kılmış.

1940’lı yıllarda yaşadığı kaza sonucu genetik değişime uğrayan Adaline Bowman, hayatını yaşlanmadan artık devamlı 29 yaşında yaşayacaktır. Tüm hayatına savaşlar, büyük felaketler sığdıran Adaline çevresindeki insanlara ‘kozmetik’ konulu yalanlar söyleyerek yaşlandığını gizlemekte, bulunduğu bölgede dikkat çekmeye başladığı andan itibaren de başka başka yerlere göç etmektedir. Her gittiği bölgede farklı isimle çevresine yalan söyleyen kadın, sonunda bu işin başına bir olay çıkaracağını anlayacaktır. San Francisco’da kütüphanede çalışıp, yaşamını inatla gizlemekte direnen genç görünümlü yaşlı kadın, ruhunun getirdiği yaşlanma belirtilerini hayatının tamamında hissetmeye başlar.

the age of adaline sinematopya 1J. Mills Goodloe ve Salvador Paskowitz ikilisinin oluşturduğuı senaryoda öylesine havada kalan noktalar var ki, insan perdedeki örgüyü izlerken hayret içinde kalıyor. Yaşlılık adına tek bir ilerleme kaydetmeyen kadın karakterin dünyaya bakış açısındaki şaşalı cümleleri ortaya sanki bir filozof çıkarmış. Bununla birlikte bilgelik anlamında çokça yabancı dil biliyor olması, oynadığı oyunlarda muhteşem performanslar sergilemesi kör göze parmak gibi gösteriliyor. Senaryonun kadın üzerinde sınırlı kalması, dış çevreye yönelmemesi, kadının geçmiş hayatından izleri peşisıra sürüklememesi büyük handikap! Yönetmen tüm bu eksikleri gördüğü için belki de, ‘Kırmızı Değirmen’ filmi ile 2001 yılına damgasına vurup en iyi kostüm tasarımı Oscar’ını kazanan Angus Strathie’la birlikte çalışmış. Filmdeki kostüm tasarımları dönemsel olarak irdelendiğinde insanı şaşırtan incelikleri görüyoruz.

Yönetmenin oyuncuların performansı üzerine eğilip, usta isimlerle gençleri karşılaştırmalı şekilde göstermesi ise zekice. Çatışmanın doğduğu bölümlerde konuya karşı daha sadık kalabiliyor, az sonra neler olacağını merak alcohol + zoloft edebiliyorsunuz. Başrolde izlediğimiz Blake Lively, karakterinin dönemsel yaşamını olağanüstü oynuyor. Harrison Ford’un genç oyuncuya katkısını , birliktelikten doğan sahnelerde daha net anlıyoruz. Bununla beraber yönetmenin dönemsel geçişleri jazz müzik kullanarak sunması ayrı bir keyif zevki sunuyor seyirciye. Müziğin doğal tınısı içinde kendinize farklı pencerelerde yer bulabiliyorsunuz.

Ölümsüz Aşk – The Age Of Adaline senaryodaki havada kalan kusurlu noktalarıyla beyazperdedeki yerini alırken, şimdiye dek kalite anlamında aynı tip bir konunun üçüncü kez denenmesi açısından cesurca üretilmiş bir yapıt olmayı başarıyor. Filmdeki farklı son beklentisinin de hayal kırıklığı oluşturduğunu söylememiz gerekir. Tabiî ki bu bir kurgu, hem de hayal ötesi bir kurgu. İnsanın en doğal http://cymbaltaonline-pharmacy.com/ duygusunu renklendirip, kişiyi ‘genç kalma’ konusunda bir rüya serüvenine çıkaran filmi ajandanıza not edin, pişman olmayacaksınız!

Diğer yazıları Yaşam Kaya

39. İstanbul Film Festivali: Berlin Alexanderplatz (2020)

Koronavirüs salgını yüzünden yapılamayan 39. İstanbul Film Festivali’nin en önemli filmi olan...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir