Kubrick’in Senaryosunu Yazdığı The Downslope Geliyor!

Dünya sinemasına kattığı farklı tatlar, ortak temalarla efsanelerin efsanesi haline gelen Stanley Kubrick’in gün yüzü görmemiş, çeşitli sebeplerle filme çekilememiş senaryoları ve projeleri bir zamandır tartışılıyordu. Dört yıl kadar önce mirasına uygun olarak bu senaryolardan birkaçının beyazperdeye yansıyabileceği haberlerini okumuştuk. Şimdilerde öyle gözüküyor ki bu projelerden biri hayata geçiyor!

1956 yılında Kubrick tarafından senaryosu yazılan The Downslope ve filmin devamı niteliğindeki Fear and Desire, o günlerde yerini bir diğer savaş karşıtı drama olan Paths of Glory‘ye bırakmak zorunda kalmış ve bir daha da çekilme fırsatı bulamamıştı. Variety’nin haberine göre söz konusu filmlerden ilki olan The Downslope, World War Z ve Finding Neverland filmleriyle tanıdığımız ünlü yönetmen Marc Forster‘ın önüne düşmüş durumda. Forster, üçleme halinde planlanan filmlerin ilkinin senaryosunu revize edip yönetmen koltuğuna oturacak, diğer iki filmin ise yapımcılığını üstlenecek.

Shenandoah Vadisi’nde Birleşik Devletler generali George Armstrong Custer ile yakalanmasının zorluğu sebebiyle Gri Hayalet olarak bilinen Konferedere Devletler albayı John Singleton Mosby arasında geçen Sivil Savaş çatışmalarını konu edinen film serisi, Mosby’nin süvarilerinin ardı ardına gelen düşman hattı zaferlerini ele alıyor. Custer’da bir intikam ateşi yakan bu yenilgiler silsilesi, iki askeri deha arasında bitmek bilmeyen bir mücadeleyi de fişekliyor.

Filmlerin konusu bu şekilde. Yapımcı Lauren Selig “Daha önce kimsenin fırsatını yakalayamadığı bir şekilde, bize, bir Stanley Kubrick senaryosunu filme çekme ayrılacağı verildi. Üçlemenin planlanan ilk filmi, Amerikan Sivil Savaşı’nın sonlarına doğru yaşanan oldukça kritik bir dönemin düşündürücü ve ilgi çekici hikayesini anlatıyor,” açıklamasını yaptı. Diğer iki film konusunda ise Kubrick’in özgün hikayesine sadık kalacaklarının altını çizdi.

Diğer yazıları Burak Hazine

Thin Ice (2011)

Mickey Prohaska, toplantıdan toplantıya koşarak kendine müşteri arayan bir sigortacıdır. Son toplantısında...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir