Mecid Mecidi’den Hz. Muhammed Üçlemesi

Özellikle Cennetin Rengi ve Cennetin Çocukları filmleri ile uluslararası arenada büyük ses getirmiş İran sinemasının usta anlatıcılarından Mecid Mecidi‘nin 2013 yılında tamamlanan filmi Hz. Muhammed‘in uluslararası prömiyerinin tarihi belli oldu. İslam peygamberi Muhammed’in çocukluk yıllarına odaklanan film, ilk olarak geçtiğimiz şubat ayında İran’da gazeteciler, sinemacılar ve eleştirmenlerden oluşan bir gruba gösterilmiş ve oldukça olumlu eleştiriler almıştı.

Kaynaklara göre yaklaşık 50 milyon Dolarlık bütçesiyle İran tarihinin bugüne kadar en yüksek bütçeli filmi olma sıfatına erişen Hz. Muhammed‘in çekimleri Güney Afrika Cumhuriyeti ile İran’ın Kum şehrinde gerçekleştirildi. Filmin görüntü yönetmenliğini Apocalypse Now, The Last Emperor ve Last Tango in Paris gibi ünlü filmlerin 3 Oscar ödüllü sinematografı Vittorio Storaro yaparken müzikleri ise Slumdog Millionaire filmi için yaptığı müzikler ve şarkı ile 2 Oscar kazanan, dünyanın resmi rakamlara göre en çok albüm satan yapımcılarından A.R. Rahman besteledi. Yapılan açıklamalara göre Rahman, filmin müziklerini yönetmenin istediği tonda besteleyebilmek için tam bir buçuk yıl uğraştı. İslam dünyasınca tanınan müzisyen Sami Yusuf ise film için bir şarkı seslendirdi. Oyuncu kadrosunda ise yine çok ses getiren Oscar ödüllü Bir Ayrılık filminden bildiğimiz Sarah Bayat yer alıyor.

Yapımcılar tarafından getirilen açıklamaya göre üçlemenin ikinci filmi İslam peygamberinin ergenlik yıllarından 40’lı yaşlarına kadar olan hayatını ele alacakken, üçüncü film ise peygamberlik dönemlerine ışık tutacak. İslam gelenekleri gereği hiçbir filmde Muhammed’in sureti gözükmüyor.

Hz. Muhammed, 27 Ağustos-7 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 39. Montreal Film Festivali’nin açılış filmi olarak dünya prömiyerini yapacak.

Diğer yazıları Burak Hazine

The Drop Fragmanı

Yönetmen: Denis Lehane Oyuncular: Tom Hardy, Noomi Rapace, James Gandolfini Vizyon Tarihi:...
Devamı

2 Comments

  • Sondan bir önceki paragrafta “hiçbir filmde Muhammed’in sureti gözükmüyor” şeklinde bir cümle var. Alemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberden ve onun yüzü suyu hürmetine yaratılmış bir evrende yaşarken, Hz. Muhammed s.a.v ‘den askerlik arkadaşınızmış gibi bahsedemez, Muhammed deyip geçemezsiniz. Başına koyacağınız iki harfin size ne kaybettireceğini anlamış değilim. Dileğim bunun bir dalgınlık, bir gözden kaçırma olmasıdır. Bu yanlış yazımı en kısa sürede düzeltmenizi temenni ederim.

    • Arif Bey Muhammed sadece bir insan. Eğer inanıyorsanız onun görevinin sadece insanlara mesaj getirmek olduğunu da bileniz lazım. Böyle saçma sapan şeylere takılmayın. 2 harf hiçbir şey kaybettirmez ama Tanrınızın da bu 2 harfe çok aldırış edeceğini düşünmüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir