Mecid Mecidi’den Hz. Muhammed Üçlemesi

Özellikle Cennetin Rengi ve Cennetin Çocukları filmleri ile uluslararası arenada büyük ses getirmiş İran sinemasının usta anlatıcılarından Mecid Mecidi‘nin 2013 yılında tamamlanan filmi Hz. Muhammed‘in uluslararası prömiyerinin tarihi belli oldu. İslam peygamberi Muhammed’in çocukluk yıllarına odaklanan film, ilk olarak geçtiğimiz şubat ayında İran’da gazeteciler, sinemacılar ve eleştirmenlerden oluşan bir gruba gösterilmiş ve oldukça olumlu eleştiriler almıştı.

Kaynaklara göre yaklaşık 50 milyon Dolarlık bütçesiyle İran tarihinin bugüne kadar en yüksek bütçeli filmi olma sıfatına erişen Hz. Muhammed‘in çekimleri Güney Afrika Cumhuriyeti ile İran’ın Kum şehrinde gerçekleştirildi. Filmin görüntü yönetmenliğini Apocalypse Now, The Last Emperor ve Last Tango in Paris gibi ünlü filmlerin 3 Oscar ödüllü sinematografı Vittorio Storaro yaparken müzikleri ise Slumdog Millionaire filmi için yaptığı müzikler ve şarkı ile 2 Oscar kazanan, dünyanın resmi rakamlara göre en çok albüm satan yapımcılarından A.R. Rahman besteledi. Yapılan açıklamalara göre Rahman, filmin müziklerini yönetmenin istediği tonda besteleyebilmek için tam bir buçuk yıl uğraştı. İslam dünyasınca tanınan müzisyen Sami Yusuf ise film için bir şarkı seslendirdi. Oyuncu kadrosunda ise yine çok ses getiren Oscar ödüllü Bir Ayrılık filminden bildiğimiz Sarah Bayat yer alıyor.

Yapımcılar tarafından getirilen açıklamaya göre üçlemenin ikinci filmi İslam peygamberinin ergenlik yıllarından 40’lı yaşlarına kadar olan hayatını ele alacakken, üçüncü film ise peygamberlik dönemlerine ışık tutacak. İslam gelenekleri gereği hiçbir filmde Muhammed’in sureti gözükmüyor.

Hz. Muhammed, 27 Ağustos-7 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 39. Montreal Film Festivali’nin açılış filmi olarak dünya prömiyerini yapacak.

Diğer yazıları Burak Hazine

Interior. Leather Bar. (2013)

Al Pacino’nun başrolünde oynadığı 1980 yapımı Cruising, bir sır perdesi haline gelen...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir