Eleştirmenlere Göre En İyi 100 Amerikan Filmi

Tema odaklı listeler daha çok sinemaseverlerin yeni filmler keşfedip evrenlerini genişletmesini hedeflese de, daha geniş ele alınan listeler yayınlanmaya devam ediyor. Bu sefer İngiliz ulusal medya istasyonu BBC, sinema eleştirmenlerine sordu ve Amerikan sinemasının en iyi 100 filmini sıraladı.

Sight & Sound gibi referans niteliğinde listeler yayınlayan bir oluşumun ardından yalnızca Amerikan sinemasına odaklanan ve sinema eleştirmenlerinin seçimleriyle derlenen bir liste fena bir fikir değil gibi dursa da ortaya çıkan sonuç pek de şaşırtacak cinsten değil. Atarlı arkadaşları şimdiden uyaralım: Shawshank Redemption ne yazık ki(?) listede yer almamış.

12 Years a Slave, The Tree of Life, The Dark Knight, 25th Hour, Mulholland Drive ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind, listenin en güncel filmlerini oluştururken her biri beşer filmle temsil edilen Alfred Hitchcock, Billy Wilder, Stanley Kubrick ve Steven Spielberg de ismi en çok geçen yönetmenleri oluşturuyor. Eleştirmenlerin herhangi bir filmini listeye koyma zahmetine girmediği isimlerse günümüzün en önemli yönetmenlerinden birkaçı: Coen Biraderler, Wes Anderson, Paul Thomas Anderson, ve David Fincher.

Malum liste bir sonraki sayfada. Öncelikle o eli indirip listeye daha sonra göz atın derim.

Diğer yazıları Burak Hazine

Venedik’teki Yıldız: Sivas

11 yaşındaki Aslan adlı bir çocuk ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin,...
Devamı

1 Comment

 • Aman efendim Shawshank yoksa demek ki tıpkı anglosaksonlar gibi pek ‘cool’ bir liste var karşımızda!
  Sinematopya’yı tenzih ederim ama BBC’nin başına Frank Darabont kadar taş düşsün :)
  Shawshank yok, Pulp Fiction ve Forrest Gump var !

  hadi onu anladık (?); Intolerance, Blade Runner, There Will Be Blood, 12 Angry Men, Clockwork Orange, Fight Club hatta WALL-E gibi filmlerin içinde olmadığı bu listeyi yapmak için, pek enteresan eleştirmenlere sormuşlar galiba.

  BBC bırak bu işleri, bu listenin çoktan yapılmışı var:

  http://www.afi.com/100years/movies10.aspx

  Sight & Sound dergisi Zizek’e sormuş bir gün; ‘usta senin listen nedir’ diye, o da yapıştırmış cevabı:

  http://explore.bfi.org.uk/sightandsoundpolls/2012/voter/94

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir