Nietzsche Felsefesinden Yola Çıkan En İyi 15 Film

Üst İnsanlardan Bengi Dönüşlere, Tragedyalardan Köle-Efendi ayrımına farklı Nietzsche konseptleriyle anlam kazanan Nazi belgeselleri, Napoleon biyografileri, fantastik komediler ve sinemanın klasikleri… Varlığı sorguladığımız bu yaz günlerinde, hiçliğin kenarında gidip gelirken seyredebileceğiniz 15 düşündürücü film karşınızda!

15. Devil’s Advocate (1997)

Devils-Advocate-sinematopya

Yayınlandığı dönem farklı eleştiriler alan bu film, gişede oldukça başarılıydı. Asla dava kaybetmeyen Güneyli Kevin Lomax’ın hikayesi… John Milton’un avukatlık şirketinden gelen teklifi annesinin karşı çıkmalarına rağmen kabul eden Lomax, sevgilisi ile Manhattan’a taşınır ve şirketin bir parçası olur. Saatlerce ofisinde kalsa da yeni gelen davaları kaybeder, bu sırada karısı ile ilgili problemler ortaya çıkar. Milton’un ise her şeye bir çözümü var gibi gözükmektedir, aynı zamanda Kevin’in annesi de İncil’den tavsiyeler sunarak oğlunun derdine derman arar.

Filmde Özgür İstenç konseptinin anlamını sorguluyoruz. Buradaki Özgür İstenç, Kevin’ın güç için olan istencinden başka bir şey değil. Bir avukat olarak güç için savaşması normal keza kazanmak onun işi ama Milton’un da işin içine girmesi olayı bundan daha fazlasına dönüşüyor. Kişinin istenci dışarı dünyadan bağımsız olarak varolamaz. Başka insanlar işin içine girince, istenç diğerlerinin istençleri tarafından ele geçirilebilir hale gelir.

Film boyunca karşılaştığımız Güç İstenci ile Haz İstenci arasındaki gelgitler etkileyici, unutulmaz ve modern zamanların gerçek sorunları için ışık tutucu.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Yuri Norstein: Masallar ve Çocukluk Üzerine

Bir yönetmen düşünün ki bugüne kadar yapmış olduğu filmler dünya çapında pek...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir