Nietzsche Felsefesinden Yola Çıkan En İyi 15 Film

6. Apocalypse Now (1979)

apocalypse now sinematopya

153 dakikalık şahane müzik, güzel çekimler ve mükemmel oyunculuk… Marlon Brondo’nun hazırlıksız sete gelmesi veya zamanın zayıf eleştirileri gibi sorunlar yaşamış olsa da film bugün izleyiciler ve eleştirmenler tarafından klasikler arasında değerlendiriliyor.

Kamboçya’ya firari Albay Walter Kurtz’u yakalamak için gönderilmiş Komutan Benjamin Willard’ın hikayesi anlatılıyor filmde. Bu hikaye Vietnam Savaşı sırasında gerçekleşiyor. Tragedyanın Doğuşu ise film boyunca incelenen konsept. Eski Yunan’da olduğu gibi, modern izleyiciler de insanın hayatın amacını bulmanın dipsiz kuyularına tanıklık etmek isterler. Ama bu film daha karışık bir fikirden ortaya çıkıyor, filmden anlam çıkarmaya çalışan izleyiciler sadece varlıklarının amacını sorgulayan karakterlere ulaşıyor.

Benjamin Willard bu görevin onun anlamsız hayatına bir umut vereceğini düşünen bir kaybeden. Walter Kurtz ise özel kuvvet eğitimi almış küçük bir klana krallık taslamaktan delirmiş bir adam.

Bu iki adam bir bozuk paranın iki yüzü. Kahraman olmaktan sıkılan ve Dionysus olmak isteyen eski bir Apollo ve Apollo’nun tahtına oturmak isteyen Dionysus. İkisi de sadece diğerinin varlığında anlamlı ve tüm film bu ikilem üzerine kurulu.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Bir Zamanlar Üçlemesi: Once Upon a Time… the Revolution / Bölüm 2

Juan ve John’ın yanına Doktor Villega’yı ekleyerek filmin esas izleğini tartışabiliriz. Önceden...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir