Nietzsche Felsefesinden Yola Çıkan En İyi 15 Film

2. Napoleon (1927)

Napoleon-sinematopya

Bu epik sessiz Fransız filmi, Abel Gance imzası taşıyor ve gençlik yıllarından İtalya’yı kasıp kavuran yıllarına kadar Napoleon’u anlatıyor. 6 saatlik derin bir filmden bahsediyoruz ve film, akıcı hareket eden yenilikçi kamera teknikleriyle biliniyor. Etkileyici kurgusu, kamera teknikleri, su altı çekimleriyle göz dolduran filmde Fransız Yeni Dalgasının etkilerini görüyoruz. Aslında Napoleon 6 bölümlük bir proje olarak planlanmış fakat bütçe sorunları sebebiyle sadece bu tek film tamamlanabilmiş.

Film genç Napoleon’un askeriyeye katılmasıyla başlıyor. Gerçek bir kumandan gibi kar topu savaşını yöneten çocuk, diğer oğlanların saldırılarından kurtulamıyor. Daha ilk sahneden, sadece güç istenci ile değil, Napeleon’un duygusal durumuyla da karşı karşıya kalıyoruz.

10 yıl sonra Fransız Devrimi sırasında, Napoleon’u savaş sırasında görüyoruz. Ailesinin Corcica’daki evine dönen Napoleon , bazı politik tehlikelerden sonra onları Fransa’ya getirmeye çalışıyor. Memur olarak çalışırken farkedilen emir verme ve yönetme yeteneği onu üst mertebelere taşıyor.

Kıskanç ve yeteneksiz devrimciler onu tutukluyor ama hapishanede uzun süre kalmıyor. Hapishaneden kaçan Napoleon, İtalya’yı fethetmek için planlar kuruyor. Bu sırada evleniyor, orduda baş komutanlığa kadar yükseliyor.

Güç istenci için en tipik örnek olarak gösterilen Napoleon, bu filmde “Prestijimi hak ediyorum!” diyebilen enerjik bir varlık gösteriyor. Sonunda güç istenci onu gücüne kavuşturuyor.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Görselin Gücü ya da Gücün Görseli

“‘Pathe’ ya da ‘Gaumont’[1] değil Bu değil, bunun hakkında değil. Elma, Newton’ın...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir