Nietzsche Felsefesinden Yola Çıkan En İyi 15 Film

12. Manderlay (2005)

Manderlay-sinematopya

Bu film Von Trier’in “ABD – Fırsatlar Diyarı” üçlemesinin ikinci filmi. İlk film Dogville gibi, Manderlay’de de minimalist bir sahneleme görüyoruz, bu seferki bir koruluğu temsil ediyor. Manderlay sekiz farklı bölümün bir araya gelmesiyle oluşuyor. Dogville şehrini yaktıktan sonra, Grace babası ve çetesiyle Alabama’nın kırsal kesimlerine doğru yola çıkar ve Manderlay adındaki bu korulukta dururlar.

Manderlay’de, Amerikan İç Savaşı’ndan 70 yıl sonra dahi kölelik devam etmektedir. Biraz bozulmuş olsa da asilliğini hala koruyan Grace birkaç eşkıya ve babasının avukatıyla burada kalmayı talep eder, kölelerin özgürlüğünden emin olmak istiyordur. Grace’in babası ayrılır ayrılmaz, kölelerin efendisi Mam ölür.

Ölmeden önce Grace’den Mam’ın Kuralları yazan defterini yakmasını ister. Grace bu kurallardan tiksinmiştir fakat aynı kurallar köleleri özgür yaşamları için hazırlamasına ilham kaynağı olur. Beyaz kadın onları demokrasi ve özgürlük gibi konularda eğitmeye başlar. Ve başarısız olur. Bu durum çözüm yerine daha çok problem yaratmıştır.

Hala efendi-köle anlayışı süregelmektedir. Köleler o kadar uzun süre köle olmuşlardır ki, özgürlük gibi kavramlar onlara yanlış gelir. Özgürlük ve demokrasi dediğimiz kavramların gerçekten de en doğru yol olduğundan kim emin olabilir ki zaten?..

Film ne ırkçı ne de anti-Amerikan. Manderlay olayı, dünyanın her yerinden herkesin başına gelebilir. Her ırkta böyle bir olayın olduğuna dair tarihsel deliller bile var.

Nietzsche’nin de dediği gibi, ahlak yığınlar için iyidir, ancak özel insanlar kendi içsel kurallarıyla yaşarlar. Fakat bu cümle çok karışık bir soruya yol açıyor. Yığınların az çok kim olduğunu farkedebiliyoruz, peki özel insanlar kimler?

Diğer yazıları Konuk Yazar

Inherent Vice: Kapitalizmin Gizli Kusuru

Yazar: Yağız Ay İlk bakışta Apollo (otoriteryen polis yasasını temsil eden Brolin)...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir