Nietzsche Felsefesinden Yola Çıkan En İyi 15 Film

11. Broken Flowers (2005)

Broken-Flowers-sinematopya

Broken Flowers, Jim Jarmush’un Jean Eustache için tatlı bir tribute‘ü aslında.

Modern zaman Don Juan’ı, Don Johnston son aşkı tarafından terkedilir, yani bir kez daha yalnızdır. Eski filmler izleyerek güzel müzikler dinleyerek kendini teselli etmektedir. Bir gün posta kutusuna beklenmedik pembe bir zarf düşer. Eski aşklarından biri 19 yaşında bir oğulları olduğunu ve babasını arayabileceğini söylemektedir. Don etkilenmez ama gizemli romanlara bağımlı ve amatör bir dedektif olan komşusu Winston bu davayı araştırması için ona baskı yapar.

Winston bu mektubu yazabilme ihtimali olan 5 kadının adreslerini bulur ve Don bu sıradışı kadınların dördünü ziyaret eder, şimdisi ve geçmişiyle yüzleşiyordur.

Bu dört buluşma aynı yapıda ilerlese de , birbirinden az da olsa farklıdırlar. Her karşılaşma bir öncekinden kötüdür fakar Don’un tepkisi değişmez. Bengi dönüş gibidir, olaylar tıpatıp aynı değildir fakat çokça benzerler. Nihilizm belki de Don’un göbek adıdır.

Film kişinin toplumun ahlaki kurallarının dışına çıktığı zamanki benliğini ve davranışlarını ele alıyor. Don’un dünyasında her şey serbest; fakat bundan artık zevk almıyor, her kadın aynı derece de önemli oluyor. Her biri bu mektubu yazmış olabilir. Bengi dönüşte, her şey mümkündür.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Dogtooth: Bir Aile Klostrofobisi

Kapitalist, şehirli bir toplumda kolaylıkla benzeri bulanabilecek bir orta sınıf aileyi merkeze...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir