Nietzsche Felsefesinden Yola Çıkan En İyi 15 Film

10. The Fountain (2006)

The-Fountain-sinematopya

Bu bir aşk hikayesi. Hatta yönetmen Aronofsky için basit bir aşk hikayesi. Bir bilim adamı karısını kaybetmek üzeredir. Kadındaki beyin tümörü için çareler arar. Eski zamanların birinde, kraliçelerini kurtarmak isteyen savaşçılar, Yeni İspanya’da hayat ağacını arıyorlardır. Bir uzay gezgini ve eski bir ağaç ise biyosferik bir baloncuğun içinde Altın Nebula’ya doğru hareket etmektedir.

Bu üç hikaye aslında birbiriyle iniltili. Bilim adamının karısı Izzi, istilacılardan biri olan Tomas hakkında bir hikaye yazmaktadır. Izzi öldükten sonra, bilim adamı Tom, mezarına bir ağaç tohumu eker. Baloncuk içerisinde olan da gelecekteki Tommy ve onun ağacıdır. Üç hikaye aynı şeye çıkar: Bir adam aşkını korumaya çalışır. Ve bu her defasında aynı adamdır.

The Fountain, Nietzsche’nin bengi dönüş konseptine odaklanır. Aynı olay sonsuz mekanda defalarca tekrarlanır. Tomas, Tom, Tommy farklı zamanda ve mekanda aynı şeyi ararlar; Hayat Ağacı. Hepsi ölümden korkar, ölümü yenmek için o kadar uğraşılar ki yaşamayı unuturlar. Hepsi aynı sonuca çıkar; sonuçsuzluk.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Şehir Efsaneleri ve Black Christmas (1974)

“Filmleri suçlamayı bırak. Filmler psikopat katiller yaratmaz; onları daha yaratıcı kılar.” Billy...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir