Nietzsche Felsefesinden Yola Çıkan En İyi 15 Film

9. Rope (1948)

hitchcock's rope sinematopya 1

Hitchcook bu büyük bütçeli filminde Patrick Hamilton’ın aynı isimli oyunundan yola çıkar. Bu bir tür deneysel yönetmenliktir, diğer işlerinin aksine neredeyse hiç video düzenleme yoktur. Kamera çok dikkatli ilerler ve her çekim 10 dakika kadar sürer. Kamera hareketleri o kadar akıllıcadır ki filmin plan sekans çekildiğini düşünürsünüz.

İki öğrenci, Brandon ve Phillip, sınıflarından başka bir çocuğu öldürürler ve cesedi evlerinin içindeki eski sandığa saklarlar. Suçu işledikten sonra küçük br parti organize ederler; kurbanın kız arkadaşını, babasını, kardeşini ve arkadaşı Professor Rupert’ı davet ederler.

Bu iki çocuk kurbanlarının kendilerinden zeka olarak aşağıda görmektedirler. Bu yüzden de zavallı kurbanın üzerindeki üstünlükler onu öldürmeleri için geçerli bir sebeptir.

Rupert bir defasından sınıfında Nietzsche’nin Üst İnsanı hakkında bir ders işlemiştir. Bu masum ders iki çocuğu cinayete sürüklemiştir. Üstün insan yeni değerler ortaya koyar. O, iyi ve kötünün üstündedir. Rupert gerçeği öğrendiğinde bir ölüme sebebiiyet vermenin utancını yaşar.

Aslında bu üst insanın Naziler ve günümüz popüler kültüründe kullandığı tanımlar aynıdır. Zarathustra der ki üst insan kendinin ötesinde bir şey yaratabilen insandır, kendini aşabilendir. Herkes bir silah alıp birini öldürebileceğinden, öldürmenin Nietzsche’nin aklındaki üstünlük olmadığını söylemek çok da zor değil.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Görselin Gücü ya da Gücün Görseli

“‘Pathe’ ya da ‘Gaumont’[1] değil Bu değil, bunun hakkında değil. Elma, Newton’ın...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir