Nietzsche Felsefesinden Yola Çıkan En İyi 15 Film

8. Triumph of the Will (1935)

Triumph-of-the-Will-sinematopya

Nazi Partisi’nin 1934’de gerçekleştirdiği parti kongresini işleyen efsaneleşmiş bir propaganda belgeseli var karşımızda. Hitler perdenin arkasında adı geçmeyen yapımcı. Aeriel görüntüler, uzun fokus lensler ve müziğin ve sinematografinin farklı kullanışı gibi yenilikçi teknikler bu filmi öne çıkarıyor.

Bir hikaye örgüsü yok ama heycanlı toplululuklar önünde Nazilerin Hitler dahil en önemli adamlarının yaptığı sonu gelmeyen konuşmalar var. Bu film aslında gelecek nesiller için Nazi Almanyası’nın yükselişini anlatan bir hediye olarak düşünülmüş.

Belgesel gri bir arka planla başlayıp kongrenin her gününün kaydedilmesiyle oluşan 4 parçayla devam ediyor. Antisemitik bir hava taşımıyor, daha çok Hitler’i ve çetesini İsa ve havarileri olarak göstermeyi amaç edinmiş. Hitler’in yaptığı ve söylediği her şey ruhani bir havada aktarılıyor. Bu belgeselin kamu içinde gösterimi Almanya’da halen yasak bu arada.

Hitler ile alakası olan her şey gibi bu filmde de Güç İstenci’nin yanlış bir tanıtımına şahit oluyoruz. İstençlerin zaferi gerçekleştiğinde, istence sahip olan güce de sahip olur. Ama güç ve dayanıklılık farklı konseptlerdir ve farklı değerlendirilmeleri gerekir.

Her neyse, bu film güzel aeriel çekimleri için bile izlenmeye değer.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Nekro-İktidarın İmgeleri: Abluka

“Ölüm öncelikle bir imgedir ve bir imge olarak kalır.” Bachelard, Yeryüzü ve...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir