30 yıl Sonra Yine Walley World’de: Vacation

Her yaz olduğu gibi bu sene de sinemalar aksiyon ve komedi türü izleyicisi için birçok seçenek sunuyor. Bu sezonki komedilerden bir diğeri de başrollerini Ed Helms ve Christina Applegate’in paylaştığı Vacation. Horrible Bosses serisinin senaristleri John Francis Daley ve Johnathan M. Goldstein imzası taşıyan film özellikle de Grown-Ups’a benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Yerel bir havayolu şirketinde pilot olan Rusty, iki çocuk babası biridir. Yanlarından ayrılmak istemediği ailesi ve mutlu sandığı evliliğinin zannettiği kadar da iyi olmadığını öğrendiğinde her seneki tatil planın dışına çıkmaya karar verir. 30 yıl kadar önce babasının yaptığı gibi Walley World’e bir gezi planlayan Rusty, kendini ve ailesini birbiriyle kıyaslanamayacak türlü türlü maceranın içinde bulur. Oğullarının daha iyi anlaşmasını sağlamak ve mutsuz giden evliliğini kurtarabilmek için her yolu deneyen Rusty, beklediğinden çok farklı gelişen bu serüven süresince kendi hatalarını da görmeye başlar.

Film temelde dört ana karakter üzerinden gidiyor. Her ne kadar kardeşler daha az önem arz etse de filmin dinamiğinde belli ölçülerde etkileri yok değil. Küçük kardeş Kevin’ın Amerikan aile yaşantısı dışında bir “bully” olması ve büyük kardeş olan James’in çekingen, çevresindekilerce ezik olarak nitelendirilebilecek bir karaktere sahip olmasıyla filme farklı bir hava katıyorlar. Öte yandan Applegate’in oynadığı Debbie karakteri sinemada, özellikle de aile komedilerinde sıkça görmeye alıştığımız mutsuz kadın rolünü üstleniyor. Bir iş hayatı olup olmadığı meçhul (ki emareler olmadığı yönünde), etrafındakilerin hayatına imrenen ve kendi evliliğini eşinin hataları odaklı sorgulayan bir kimse. Evliliği kurtarmanın yolunu gerçek hayatta değil tavsiyelerde arayan biri. Son olarak baba Rusty ise kendini karısı ve çocuklarına adamış bir aile babası olarak dikkat çekiyor. Aile babası denince akla her ne kadar Münir Özkul gelse de Rusty daha ziyade komiklikler yapmaya çalışan, çocuklarına yaranmak için çabalayan, komik olduğunu zannedip saçma durumlara düşen ama mücadelesini ve inancını da asla kaybetmeyerek örnek olmayı başaran bir karakter.

Geneline gelecek olursak, filmin bu senenin en çok güldürenlerinden biri olduğu şüphesiz. Tatil konseptli bir film bekleyen izleyiciyi şaşırtacak sürprizlere ve esprilere sahip. Fakat bu eğlenceli sürprizlerden bir kısmı maalesef belli bir espri düzeyinin altında kalıyor, öyle ki bir yere kadar komik kaçan bel altı esprilerin suyu çıkmış denebilir. Filmin kalitesini de düşüren bu anlayış, ailecek izlenebilecekler tercihlerinde alt sıralara doğru gerilemesine de sebep oluyor. Yalnız yine belirtmekte fayda var, Adam Sandler’ın Grown-Ups serisine benzer bir espri seviyesine sahip olmasına karşın Ed Helms’in performansı bu komiklikleri daha katlanılabilir, daha sempatik hale getiriyor. Helms’in bir şeyler başarmak için gerçekten çabaladığı açıkça görülebiliyor.

Vacation filmi bu senenin en komiklerinden olarak gösterilen Spy ile yarışabilecek düzeyde. Şişman kadın ajan üzerinden komediye davetiye çıkaran rakibi karşısında bir klasik olan mutsuz aile profilini tercih etmiş olmasına karşın farklı alanlardaki esprileriyle rakibine yetişmeyi başarıyor. Son olarak söylemekte fayda var, filmin altyazısında (en azından benim gördüğüm kadarıyla) bazı sıkıntılar var. Basit olduğu için göze daha da çok batan ve izleyiciyi rahatsız eden bu hataların yanı sıra altyazılara uygulanan sansürden de espriler düzeyinde hakkını alıyor. Siz siz olun “fırça badanaya” dikkat edin, benden söylemesi.

Diğer yazıları Editör

Ekibimize Katılın!

Yayına başladığı 2013 senesinin Mart ayından bugüne gün geçtikçe büyüyen, ülkenin en...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir