Pixels (2015)

Chris Columbus’un yönettiği, Adam Sandler’ın yapımcılığını üstlendiği Pixels 1980’li yılların ‘atari’ dünyasına adım atan sıradışı karakterleri beyazperdeye taşırken, dönemsel olarak bir kuşağın tüm dünyada ortak olarak yaşadığı teknolojik oyun devinimine ayna tutuyor. Adam Sandler, çoğunlukla kendi filmlerinde geçmişe gönderme yapmayı seven bir isim. Bilim kurgu alanında ‘komedi’ unsurunu baz alarak ilk kez böylesi bir projeye imza atıp, yine bilindik kendi kadrosunu filminde oynatmayı sürdürmüş. Kevin James, Peter Dinklage, Michelle Monaghan, Josh Gad gibi ‘Happy Madison’ şirketinin vazgeçilmez ‘karakter oyuncusu’ kadrosunu Pixels’in içinde toplayan Sandler, filmin başrolünde de kendisi yer almış. Daha çok ‘fantastik’ diyebileceğimiz konu örgüsünü seyirciye sunan Columbus, Pixels ile orta karar düzeydeki sinema kitlesine hitap eden ‘farklı’ bir komedi yaratabiliyor.

Başlangıçta Sam Brenner, Will Cooper, Ludlow Lamansoff ve Eddie Plant adlı karakterlerin 1980’li yıllardaki çocukluk görüntülerini görüyoruz. Atari salonlarında oyun oynayarak ‘Dünya Pacman Oyun Şampiyoluğu’ yarışında kıyasıya rekabete girişen bu kadro, Sam Brenner ile Eddie Plant’ın final müsabakasına dek kıyasıya birbirleriyle yarışır. Brenner ‘Pacman’ oyununu mükemmel oynamasına rağmen, çok sonraki zamanda anlaşılacak bir hileyle Eddie, Brenner’ı yenerek ‘Dünya Pacman Oynama Şampiyonu’ olur. Kayıt alan tüm müsabakalar o dönemki yetkililer tarafından uzaya fırlatılarak, şampiyonanın ‘ölümsüz’ olarak uzayda bir ömür varolması amaçlanmıştır. İyi niyetle yapılan bu olay, 2015 yılına geldiğimizde dünyanın başına çok büyük sorun çıkarır. Uzaylılar tarafından ele geçirilen oyun kasetlerindeki karakterler yeniden yaratılarak dünyaya yollanır ve dünyadaki insanlarla uzaylılar arasında ‘atari oynama’ yarışı başlar. Uzaylılar elde ettikleri görüntüleri gerçek olarak algılayıp dünyalılarla ‘atari oyunu’ mantığı üzerinden bir savaşa girişir.

1980’li yıllardan günümüze geçildiğinde oyun oynayarak beraber vakit geçiren arkadaşların birbirlerinden bağımsız işler yaptıklarını görürüz. Brenner (Adam Sandler) bir teknoloji şirketinin eşya pazarlama bölümünde, evlere dağıtım işlerini yapmaktadır. Cooper (Kevin James) Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmuştur. Eddie (Peter Dinklage) sanal ortamda banka soymak suçundan cezaevindedir. Ludlow (Josh Gad) ise birtakım ajan paranoyak duyguları yüzünden çılgın bir adama dönüşmüştür. Bu dörtlüyü yeniden biraraya getiren olay ise, uzaylıların 1980’li yıllardaki atari oyunlarının karakterleriyle dünyaya saldırması ve ABD ordusunun çaresizlik içinde kalmasıdır. Violet (Michelle Monaghan) tesadüfen tanıştığı Brenner’a ve arkadaşlarına üretilen teknolojik silahları vererek, 1980’li yılların atari oyunlarındaki kahramanlarla savaşta yardım edecektir. Sonuçta bu dörtlü dünyanın en iyi atari oynayan ekibidir; uzaylıların saldırı stratejilerini de en iyi onlar bilmektedir. Özellikle Pacman ve Goril oyunuyla filmin kaderi şekillenip, seyirciye o dönemin hemen tüm oyun karakterleri gösteriliyor.

Pixels sinematopya 2

Filmin yönetmeni Chris Columbus; Adam Sandler, Tim Herlihy, Timothy Dowling, Patrick Jean dörtlüsünün yazdığı senaryoyu komedi unsurlarıyla süsleyip, Pacman’i yaratan Japon bilimadamını da filmin içine yerleştirip ‘bilim kurgu’yu ironilerle dolu absürd bir dünyaya doğru sürüklemiş. Teknolojik olarak tepeden yağan atari karakterlerini ellerindeki silahlarla yok etmeye çalışan ‘dünya atari şampiyonları’, savaşın kuralları dışına çıktıkları zaman oyun dışı kalıyor. Seyirci atari oyunu oynar gibi filmin içine dahil olup, yönetmenin anlatmak istediği sanal gerçekliliğe komediyle birlikte yolculuk yapıyor. Burada anlatılmak istenen fantastik 80’lerin renkli hayallerine doğru atılan adım. Adam Sandler’ in Brenner’a katkısı ‘değişim’ düzleminde olağanüstü. Kendisine güvenini kaybetmiş bir adamı sil baştan farklı biçimde oluşturan Sandler filminin her noktasında komediyi zirveye çıkarmış. Ama bana kalırsa Kevin James’in ABD Başkanı Cooper rolü tartışmasız en büyük renkli unsur. Bir defa James’in duruşuyla ciddi bir rolün birleşmesi kusursuz komedinin şekillenmesini kolaylaştırmış. Michelle Monaghan ‘bilim kadını Violet’ karakterinde durağan, anlamsız bütünlük oluşturmuş olsa da, Peter Dinklage ve Josh Gad savaş sahnelerinde ortaya koydukları performansla filmin temposunu hiç düşürmemiş.

Pixel, 1980’li yılların atari oyun dünyasına ‘Bilim Kurgu’ alanından yola çıkıp yaklaşmış. Adam Sandler filmin her bölümünü ince ince, kusursuz işlediği için, dünyanın kurtulduğu son sahneye kadar birçok sahnede beyazperdeye bakıp şaşıracaksınız. Televizyondan dünyadaki insanlara mesaj yollayıp atari oyunu oynamaya davet eden uzaylılar bunu yaparken ‘Bon Jovi’, ‘Madonna’ gibi 80’lerin ünlü yıldızların görüntülerini, konuşmalarını kullanıyor. Tabi bu da filmi izleyenlere büyük sürpriz. Daha fazla sürprizleri sıralayıp filmin büyüsünü bozmak istemem. Mutlaka bu fantastik komediyi izlemelisiniz.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Kral Arthur Efsanesi Yeniden Dirilirse: King Arthur: Legend of the Sword (2017)

Kral Arthur’u oluşturan sayısız ve sınırsız öykünün yarattığı bulmaca, yüzyıllardan beri nesilleri...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir