Filmekimi Kritikleri: İnatçılar (Rams) & Dheepan

İnatçılar (Rams / Hrutar)

İzlandalı Yönetmen Grímur Hakonarson tarafından çekilen İnatçılar (Rams / Hrutar), 2015 Cannes Belirli Bir Bakış Ödülü, 2015 Transilvanya İzleyici Ödülü, Jüri Özel Ödülü, 2015 Palic En İyi Film, 2015 Zürih Film Festivali Altın Göz Ödülü alan çarıpıcı bir yapım. 1977 doğumlu genç yönetmenin bilge bakış açısından şimdiye dek pekte bilmediğimiz bir coğrafyaya uzanırken, üç yüz küsür bin nüfusa sahip, sadece hayvancılıkla geçinen İzlanda’nın enteresan insanlarının hayat öykülerine uzanıyoruz. Sigurdur Sigurjonsson, Theodór Júlíusson, Charlotte Böving, Gunnar Jónsson isimlerinin başrolde karşımıza çıktığı filmin sinematografik fotoğraflarının akıllara kazındığını kritiğin başında belirtmeliyim.

Gummi ve Kiddi adlı iki yaşlı kardeş bir çiftlikte birbirleriyle küs yaşarken, beslediklere koyunlara bulaşan ölümcül hastalık kardeşler arasında kırk yılı aşkın süren nefreti sona erdirir. Bulundukları bölgedeki tüm koyunların uyutulması kararı alan devlet karşısında çaresiz kalan insanların çırpınışları, Gummi ve Kiddi’ nin hayatını da büyük çıkmaz içine sokar. Kardeşlerden Gummi kendi hayvanlarını öldürüp yetkililere “tüm hayvanları öldürdüm” dese de gerçek öyle değildir. Bir grup koyunu evinin bodrumunda saklayan Gummi, yetkililerin bu durumu fark etmesi üzerine kardeşinden yardım ister.

rams sinematopya

Karşımıza çıkan konu, Avrupa kıtasından pekte alışık olmadığımız düzeyde yerel kültür inanışlarının beyazperdeye yansıması. İzlanda’ nın muhteşem doğasını fotoğraf karesi çeker gibi sunan Hakonarson, filmin basit olay örgüsünü harikulade görüntü kalitesiyle bizlere hissettirmiyor. İzlandaca dilinin içinde kültürel farklılıkları yaşarken, iki kardeş arasında süregelen inatlaşma ekseninde duygusal çatışmalar içine sürükleniyoruz. Koyunlarla genetiksel ve psikolojik bağ kuran kardeşlerin üzerinden, insanın yalnızlaşması, öz kültürel değerlerine sahip çıkmasına değinen genç yönetmen, istediği başarıyı muhteşem oyuncularla elde etmiş. Sigurdur Sigurjonsson ve Theodór Júlíusson gibi iki usta oyuncunun elinde yoğrulan ‘İnatçılar’, yarım kalmış son bölümüyle seyirciye mesaj vermekten inatla kaçınmış. Filmi izlerken kendinizi İzlanda’ nın bakir dağlarında, el değmemiş nehirlerinin içinde buluyorsunuz. Metaforik bir isimle filme ‘İnatçılar’ olarak ad verilmesi, sanki iki kardeş arasında bocalanan aile travması olarak ilk algılanabilir, ama olayların içine girdikçe konunun bambaşka eksende ilerlediğini anlıyoruz.

İzlanda kültürü üzerinden Avrupa’ya seslenen Grímur Hakonarson, tek tip kültür algısına set çekip, kültürel farklılıkların insan doğasında yarattığı tahribatı algılamamızı sağlamış.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Yeryüzünde 20.000 Gün (20,000 Days on Earth)

Geçtiğimiz nisan ayında İstanbul Film Festivali’nde üç gün üst üste seyircisi karşısına...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir