Zoolander 2 (2016)

Sene 2001. Ben Stiller, Owen Wilson ile bir araya gelip, Zoolander diye harikulade komedi filmi çekiyor. Film dünyadaki meşhur suikastların arkasında moda endüstrisi olduğunu bizlere anlatıyor. Tabi bu filmdeki anlatı bir aksiyon görüntüsü değil. İçinde çarpık olayların yer aldığı, sıra dışı başarılı bir komedi! Filmi hatırlayanlarınız vardır eminim, ben 2001 yılında filmi izlerken Stiller ile Wilson arasındaki görüntünün birbirini tetikleyen komediyi oluşturduğuna şahit oldum. Dünyada gelmiş geçmiş en büyük komploların ve suikastların moda endüstrisine bağlanması başlı başına tezatlık oluştururken bu tezatlığın ardındaki gücün oyuncuların güldürme yeteneğinde gizli olduğunu gördük. Ve 2016 yılına geldiğimizde serinin ikinci filmi karşımıza çıktı. Owen Wilson, Will Ferrel, Penelope Cruz ve Justin Bieber ın yeni filmde rol alıyor olması ilk filimdeki durum komedisinin dışına çıkıldığının kanıtı. Filmin senaryosu ve yönetimi ise Ben Stiller’ın ellerinde yeniden şekil bulmuş. Gerçi senaryoda Justin Theroux ile beraber çalışan Stiller, yine ilk filmdeki benzerliğin peşinden sürükleniyor; fakat bu sefer başarısız bir girişimle!

15 yıl önceden gelen filmde belkide moda piyasası için söylenecek birtakım sözler vardı. Derek ve Hansel arasında gelişen olaylar zincirinde iki arkadaş, ünlü pop yıldızlarının ölümü ile başlayan farklı ve de çokta renkli olmayan bir maceraya girişiyor.

Hikayede Zoolander ilk filmdeki duygusal-aşk ayrılışının ardından inzivaya çekildikten sonra toplum hayatına dönmüştür. Derek ve Hansel normal hayatlarının dışında Roma’daki bir defileden teklif alınca eski hayatlarının hatırına defileye katılırlar. Fakat ikili artık eskimiş, ‘old man’ görüntüsü eşliğinde yeni tasarımcılarla karşılaşıp, günümüz moda dünyasının şeklini çözme peşine düşer. Moda piyasasını yeniden eski hatırlı günlerine döndürmek adına kariyerlerini tehlikeye atan arkadaşlar, sonucunda bu işin de üstesinden geleceklerdir. Interpol ajanı Valentina Valencia ise iki eski mankenin en yakın takipçisi olacaktır.

zoolander 2 sinematopya 2

Filmde gülünç aksanlı yeni tasarımcı kralı Alexanya Atoz (Kristen Wiig) ve tasarımcı Mugatu (Will Ferrell) dikkat çekiyor; Penelope Cruz ise işleri kolaylaştıran Interpol ajanını oynuyor. Aslında Zoolander 2 bir ünlüler geçiti. Justin Bieber, Jon Daly, Christine Taylor, Christiane Amanpour ve sayamayacağımız kadar manken, oyuncu, ünlü isim filme renk katmış. Sadece renk katmış diyorum, çünkü konudaki macera unsuru maalesef bir noktada devamlı eksik kalıyor. Sonu belli olan maceranın içinde Bieber’ın olağandışı rolü, kovalamacanın içinde saçma haber görüntüleri insanı filmden, konudan uzaklaştırıyor.

İlk filmin hatırına izlediğimiz Zoolander 2, durum komedisinden sonu görünen haraketli, aksiyon dolu filme dönüşürken burada Ben Stiller’ın senaryodaki ve yönetimdeki zafiyetlerini izledik. Moda konusunda bir film olunca, günümüzün hemen hemen tüm ünlülerini çok kısa bile olsa filmde göstermeye kalkışmak tam anlamıyla ucube bir düşünce. Derek ve Hansel’in koşturmasından çok, “acaba şimdi karşımıza hangi ünlü gelecek?” sorusu zihinleri kurcalıyor. Filmin tek başarılı ismi ise Hansel rolündeki Owen Wilson. Wilson’ın ilk filmdeki rol yetisi yine görünür biçimde karşımıza geçip, özellikle Penelope Cruz ile yakın diyalogların kurulduğu aksiyon sahnelerinde daha bir belirgin.

Zoolander 2, ilk filmden kalan esintilerle beraber, vasatı aşamayan, sadece ünlülerin bir araya toplandığı bütçesi yüksek bir film olmuş. Moda sektörünün önü açılır mı bilinmez ama böyle filmler sinema sektörünün önünü tıkamaktan öteye geçmez.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

The Zookeeper’s Wife (2017): Umut Bahçesi Umut Vaat Etmiyor

Klasik Nazi filmlerini izleyenler için 2. Dünya Savaşında gelişen olayları tahmin etmek...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir