Genius (2016) Fırtınalı Hayatlar

7X2A4831.cr2

Hugo, Gladiator ve The Last Samurai filmlerinin senaryosunu yazan John Logan’ın yazdığı Genius (Fırtınalı Hayatlar), Michael Grandage’in yönetmen koltuğuna oturduğu 1920’li yılların Amerikasında edebiyat dünyasını anlatan çarpıcı bir yapım. Maxwell Perkin ismi birçok kişi için yabancı kalabilir. Bu filmde dünyanın en önemli edebiyat dahilerini keşfeden bir editör olan Perkin ismi üzerinden yürüyüp, Thomas Wolfe ile aralarında yaşanan başka bir dünyayla yüzleşiyoruz. Sonuçta 1929 ekonomik buhranına doğru yol alırken yazarların yaşadığı parasal sıkıntılar eserlerin yayınlanmasının önüne geçip, yayınevleri ile o dönemin yazar-çizer tayfası arasında köprü oluşturdu. A. Scott Berg’ün, “Max Perkins: Editor of Genius” isimli kitabından uyarlanan Genius (Fırtınalı Hayatlar), dönem filmi olmaktan çok sadece editörle yazar arasında gelişen konu bağlamında değerlendireceğimiz olaylara sahip.

Maxwell Perkins, kendi döneminde dünya edebiyatına damga vuran F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway ve Thomas Wolfe’ u keşfettiğinde ”Perkins’ in Yazarları” kavramını oluşturup, yayınladığı eserlere kendi dünyasından izler yerleştirdi. 1920’li yıllarda dünyayı kasıp kavuran büyük yazarların keşfedilmesinde adı olan editör arka planda kalarak yaptığı işlerle övünmedi. Yönetmen Grandage genç isim olmasının yanında şimdiye dek böylesi büyük bir filmde çalışmamıştı. İlk kez dünyanın en ünlü oyuncularıyla çalışan İngiliz yönetmen, senaryodan aldığı büyük destekle başarılı filme imza atmayı başarıyor. Kişisel tercihlerini kullanan yönetmenin, olaylar bağlamında konuyu politik eksene çekmeden ilerletmesi, ‘Fırtınalı Hayatlar’ ı dönem filmi olmaktan çıkarmış. Bu doğru bir karar. Sonuçta Perkins ile Wolfe arasında meydana gelen dostluk ilişkisi duygusal bağlara doğru kayarken karakter psikolojilerinin ön planda kalması gerekirdi.

genius sinematopya 2

Clon Firth, ‘Max Perkins’in ağır rol analizini öylesine güçlü gerçekleştiriyor ki, ‘Thomas Wolfe’ rolündeki Jude Law ile ikili diyaloglarda filmin kurtarıcı kaptanı oluyor. Her iki kafa rol için seçilen isimlerin çok doğru tercih olduğunu, Perkins’ in Wolf’ un eserini yayımlamaya karar vermesiyle anlıyoruz. Filmin bir uyarlama olduğunu gözardı etmeden beyazperdeye bakmalıyız. Edebi betimlemelerin, uzun uzadıya süren diyalogların tek düze ilerlemesi yine yönetmenin akıl dolu zekasının ürünü. Bizler çoğu kez ekonomik sıkıntılarla dolu toplum yapısının gösterilmesini beklerken, senaryonun ‘yaşlı-genç’ çatışması içinde dünyanın en önemli yazarının doğuşuna doğru yelken açması bizleri farklı kulvarlara doğru sürüklüyor. Ben Davis’ in dönemsel sinematografik şaheseri 1920 yılından fırlayıp karşımıza çıkan Amerika görüntüsüne aşık olmamıza neden oluyor. ‘Aline Bernstein’ karakterine hayat veren Nicole Kidman ile ‘Louise Perkins’ rolündeki Laura Linney ‘aşk’, ‘sevgi’, ‘ayrılık’ zıtlıklarının olgunlaşmasına yardımcı olmuş. Burada Kidman’ ın olayların tam ortasında duran durağan rol betimlemesi filmin bir diğer önemli noktasını oluşturmuş.

Şimdi elinizin altında bulunan dünyaca ünlü bir romanın sayfalarını karıştırın ve o romanın hangi editörün elinde hayat bulduğunu öğrenin. Eminim bir çoğunuz için pek anlam ifade etmeyen ‘editör’ kavramının Genius (Fırtınalı Hayatlar) filminde nasıl bulunmaz bir hazineye dönüştüğünü olaylara bakarak anlayacaksınız. 51 yaşındaki İngiliz yönetmen Michael Grandage kendisinden beklenmeyecek düzeyde başarılı yapıma imza atıp, Hollywood dünyasına görünmez bir kahramanın hayatını muhteşem analizlerle hediye ediyor.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Hollywood’un Mitoloji ile Başarısız İmtihanı

Son iki aydır sinema perdelerini adeta esir alan ‘mitoloji’ konularıyla oradan oraya...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir