Dosyalar

Published on Ağustos 26th, 2016 | by Belce Örü

LGBTİ Temalı 100 Film

Share Button
Önceki1 / 10Sonraki

Stonewall

LGBTİ hakları için gösterilen direnişin temel taşlarından biri olan 1969 Stonewall ayaklanmasını anlatan 2015 yapımı belgesel/filmin yönetmen koltuğunda The Day After Tommorrow / Yarından Sonra gibi etkili yapımlara imza atan yönetmen Rolland  Emmerich  oturuyor.                   

Dyketactics

Lezbiyen yöneliminin tüm sinema camiasındaki belki de en büyük destekçisi olan Barbara Hammer’ın pek çok esere ilham kaynağı olan 1974 tarihli kısa metraj çalışması Dyketactics de dört dakika süren ve lezbiyen kimliği ve estetik üzerinde duran bir film.

Dyketactics-2

Another Way

Evli bir kadının, çalıştığı gazeteye yeni gelen bir başka kadınla başlayan arkadaşlıklarının zaman geçtikçe boyut değiştirmesini konu alan film, aslında iki lezbiyen kadın üzerinden soğuk savaş döneminde Macaristan’daki durumu anlatmaya çalışıyor. Makk’ın eserinin önemi, hem eşcinselliği konu edinen ilk Macar filmi oluşu hem de devrimin sonuçlarına karşıt görüşten bir bakış atan ülkedeki ilk sinema filmi oluşunda yatıyor.

The Rocky Horror Picture Show

1975 yılında gösterime giren  film, Britanya yapımı bilimkurgu ve korku filmlerinin bir parodisi olan müzikal yapımdır. Tüm zamanların gece yarısı gösterimi en çok yapılan filmi olan The Rocky Horror Picture Show, bir transseksüelin arzuları doğrultusunda bir erkek yaratmaya çalışmasını ve tesadüfen yolları kesişen evli bir çiftle yaşadıkları olayları mizahi bir dille anlatılır.

rocky_horror-4

Weekend

Eşcinsel romantik temayı içeren filmler arasında belki de en çok sevilen ve kabul gören yapımlardan biri olan Weekend, Tom ve Russel arasındaki aşk hikayesini konu alıyor. Film çok sıradan bir senaryoya sahip olsa da olaylar öyle güzel işlenmiş, oyunculuklar o kadar naiftir ki; kendisini sıkılmadan hatta sevdirerek izlettirmeyi başarır.

Mavi En Sıcak Renktir

2013 yılının en güzel filmlerinden biri olan ve aldığı ödülleri sonuna kadar hak eden film, ergenlik çağında cinsel yönelimini yavaş yavaş fark etmeye başlayan Adele ile ressam Emma arasındaki aşkı konu alıyor.

mavi en sıcak renktir-6

 

Happy Together

Yönetmenliğini ve senaristliğini Wong Kar Wai’nin üstlendiği 1997 yılı Hong Kong yapımı bir filmi başarılı yapımlar içerisinde gönül rahatlığıyla sayabiliriz. Film de parasızlıkla ve diğer gündelik birçok dertle mücadele eden iki erkeğin ilişkilerini mercek altına alan dram türündeki sağlam filmlerden biri.

happy together-7

Hayali Aşıklar

Genç yaşına rağmen kaliteli filmler ortaya koyan Xavier Dolan’ın başarılı filmlerinden biri olan Hayali Aşıklar da, üç arkadaş olan (Francis,Marie ve Nicolas) yaşadıkları belki de yaşayamadıkları trajik bir aşk hikayesi anlatılıyor.

Hayali Aşıklar-6

Carol

Todd Haynes’in yönettiği, senaryosu Patricia Highsmith‘in The Price of Salt kitabından uyarlanan, başrolünde Cate Blanchett, Rooney Mara gibi yıldız isimlerin yer aldığı film geçen sene vizyona girdi. 1952’nin New York’ unda geçen film, fotoğrafçılığa hevesli genç bir kadının zor bir boşanma yoluna giden kendisinden yaşça büyük bir kadınla ilişkisini anlatıyor.

carol-9

Boys Don’t Cry

Hilary Swank tarafından canlandırılan ve travesti Teena Brandon’ın hayatını anlatan film çeşitli festival ve yarışmalarda 40 ödül daha kazandı, 27 dalda daha ödüle aday gösterildi.  Düşük bir bütçe ile bitirilen film hem gişede büyük bir başarı sağladı hem de eleştirmenlerden olumlu notlar aldı.

Önceki1 / 10Sonraki


Yazar Hakkında

Varlığında, varlığın var olmasının söz konusu olduğu bir varlık olarak var olan bir varlığım. (Nev-i şahsına münhasır)Bir Cevap Yazın

Back to Top ↑