Haluk Bilginer’li “Son Şinitzel” Filmine Sansür

!f İstanbul seçkisinde gösterilmesi planlanan Haluk Bilginer’li ‘The Last Schnitzel’ (Son Şinitzel) filmi, eser işletme belgesi verilmediği için gösterime giremedi.

1081506_620x410

İsmet Kurtuluş ve Kaan Arıcı’nın yönetmenliğini üstlendiği 22 dakikalık kurmaca kısa-filmin bugün (16 Şubat) seyircisiyle buluşması beklenirken Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu, filmin bazı sahnelerinin çıkarılmasını istedi. Filmin yönetmenlerinin de bu değişiklikleri yapmayı reddetmesi üzerine kısa-film, eser işletme belgesini alamayarak gösterime giremedi. Edindiğimiz bilgilere göre Haluk Bilginer’in Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin 47. Başkanını canlandırdığı kısa-film, 2467 yılının dünyasında geçiyor. İlginç bir hikâyenin seyrinde gelişen olaylarda Haluk Bilginer; Birleşmiş Milletlerin: “dünyayı tahliye edin ve Mars’taki kolonilere yerleşin” çağrısına uymadan önce, şinitzel yemek isteyecektir fakat 2467 dünyasında artık tavuk denilen bir canlı türünün kalmamış olması işleri iyice zorlaştırır.

Yönetmenler, İsmet Kurtuluş ve Kaan Arıcı, bugün kamuoyuna paylaştıkları metinde aşağıdaki ifadeleri kullandılar:

Son Şnitzel’in Gösterilemeyecek Olması

“Uzak gelecekte, hayali bir ülkede geçen The Last Schnitzel – Son Şnitzel isimli komedi kısa filmimizle 16.02.2017 ‬tarihinde, 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde prömiyer yapmaya hazırlanıyorduk. Festivallerde gösterilmenin hukuki koşulu olarak İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü’nden alınması gereken “Kayıt Tescil Belgesi” için yaptığımız başvuruya; 10.02.2017 tarihli Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu Raporu’nda verilen cevapta, bazı sahnelerin çıkartılmasının ve düzeltilmiş filmin yeniden değerlendirilmek üzere kurula sunulmasının istendiğini gördük. İki yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığımız; bütün tecrübemizi, kaynaklarımızı, sinemasal bakış açımızı ortaya koyarak hayata geçirdiğimiz The Last Schnitzel – Son Şnitzel’in “Kayıt Tescil Belgesi” alabilmesi için istenen değişiklikleri yapmama tasarrufunda bulunduk. Dolayısıyla filmimiz, 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde ve ülkemiz sınırları içinde yer alan muhtemel başka film festivallerinde gösterilemeyecektir. Filmin seyirciyle buluşamayacak olmasından dolayı üzgünüz. Herhangi bir siyasi aidiyetimiz olmadığını, sadece özgür düşünceyle hikaye anlatmaya çalışan sinemacılar olduğumuzu buradan bütün açık yürekliliğimizle ifade ediyoruz. Bundan sonraki dönemde, filmimizin yurt dışındaki çeşitli film festivallerinde ve sinema platformlarında gösterilmesi için çalışacağımızı kamuoyuyla paylaşmak isteriz.”

 

Diğer yazıları Güney Birtek

Devrim Sinemasında Godard Estetiği ve Çinli Kız Film Eleştirisi

”Burjuva sinemacılar gerçeğin yansımalarına odaklanırlar, biz ise bu yansımanın gerçekliği ile ilgileniyoruz.”...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir