Sinemanın Psikopat Çocukları

1- Norman Bates – Psycho (1960)

İnsanların nasıl bir kişiliğe sahip olacaklarında, doğuştan gelen özelliklerin yanında yetiştikleri koşullar da etkilidir. Bu konuda özellikle anne-babanın rolü yadsınamaz. Hatırlanmamasına rağmen bebeklik dönemi, kişiliği oluşturan en önemli dönemdir. Anne ve baba, bebeğin dış dünyaya ilişkin gördüğü ilk unsurlar olduğundan, doğuştan gelen karakter özellikleriyle beraber kişiliğin temelini oluştururlar.

Filmde Freud’un Oedepus Kompleksi tanımlaması geniş yer tutar. Bu kompleksin konusu, erkek bebeğin annesine duyduğu cinsel hisler ve bunun sonucunda babasına karşı beslediği nefret ve korku duygularıdır. Bu durum daha sonra erkek çocuğun anneye karşı sevgi beslemesiyle, babaya karşı ise onu bir idol olarak görüp ona benzemeye çalışmasıyla iyileşerek düzelir. Filmin 1959 yılında yazılmış Psycho romanından uyarlanmış olması ve o yıllarda Frued’un bu konudaki düşüncelerinin geniş kitlelerce kabulü, filmde Frued’un Oedepus Kompleksi tanımlamasının geniş yer tutması düşüncesini destekleyici niteliktedir. Ayrıca İsveçli bir yazarın Norman Bates’in yaşadığı evin üç katını süperego (Norman’ın annesinin odasının bulunduğu en üst kat), ego (Norman’ın günlük yaşamını geçirdiği giriş katı) ve id (bodrum katı Norman’ın annesinin cesedini sakladığı kat) benzetmesi de Freud’un düşüncelerinin film üzerindeki etkisini kanıtlar.

Movies

Norman Bates’in babasını genç yaşta kaybetmesi ve annesinin baskın karakterde biri olması, anne-oğul arasındaki ilişkinin güçlü bir şekilde oluşmasına yol açar. Birbirlerinden başka kimselerinin olmadığı bu ilişkiye annesinin bir üvey baba getirmesi dengeleri bozar ve Norman cinnet geçirerek hem üvey babayı hem de annesini öldürür. Ancak Norman ile annesinin ilişkisi o kadar güçlüdür ki Norman annesinin ölümünü kabullenemez ve cesedini çalarak evlerinin bodrum katına saklar. Oğul, annesini evin, yani kafasının içinde yaşatmaya devam eder.

Norman’ın yaşadığı cinnet, birbirlerinden başka kimseleri olmayan bu iki kişiyi, tek vücutta yaşayan iki kişi haline getirerek birleştirmiştir.

Not: Norman Bates’i canlandıran aktör Anthony Perkins’in de annesiyle çok yakın olduğu bilinmektedir. Perkins, babası vefat ettiğinde 5 yaşındaydı.

Diğer yazıları İsmail Erk Deliormanlı

Mommy (2014)

2015 itibariyle 25 yaşında olan yönetmen Xavier Dolan’ın sonuncu ve Cannes’da “jüri...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir