Baby Driver (2017): Müziğin Yarattığı Mükemmel Ahenk

Edgar Wright’ın aynı zamanda yazar ve yönetmen koltuğuna ilk kez tek başına oturduğu filmi olma özelliğini taşıyan Tam Gaz – Baby Driver, bol aksiyon dolu sahneleriyle kendisine özel bir çıkış yakalayan farklı bir yapım. 1978 yılında yapılan The Driver filminden esintilerle dolu arabaların oradan oraya aksiyona daldığı filmde heyecanı damarlarınıza kadar hissedip, The Jon Spencer’ın Bellbottoms şarkısı eşliğinde konuya giriş yapıyorsunuz. Yirmi yılı aşkın süredir bu projeyi tasarlayan Edgar Wright, genç bir sürücünün sıradan hayatıyla direksiyon başında tam anlamıyla bir canavara dönüştürme hikayesini beyazperdeye özenle hazırlamış.

Dünya prömiyerini Mart 2017’de South by Southwest Film Festivali’nde yapan filmi iki şekilde irdelemek gerekli. Ansel Elgort’ın başrolde ‘baby’ rolüyle ilk sahneden itibaren gözümüzün önünden gitmemesi, akabinde karakterin hayatıyla ilgili detayların, aslında iyilikten yana bir insanın zorla suça bulaşma hikayesi konunun özünü teşkil ediyor. Mafya ile ilişkilerin birbirini tetiklemesi sonucunda hayallerini gerçekleştirmek isteyen Baby’nin batıya göç etme hikayesi ise filmin dürüst noktası olarak karşımızda. İki türlü, ikircikli yapısıyla Tam Gaz rengini filmin başından gösterip seyirciyi soluksuz dakikalara sürüklüyor.

Yıllar önce işlediği bir suçtan dolayı Atlanta’nın sessiz derin mafya babası Doc (Kevin Spacey)’e olan borcunu ödemek için kirli mafyatik dünyaya bulaşmış yakışıklı kötü çocuk Baby’nin en büyük hayali bu pis işlerden kurtulup, yeni arabasıyla yepyeni maceralara dalacağı Batı’ya doğru bir yolculuğa çıkmaktır. Kevin Spacey (Doc), Jamie Foxx (Bats), Jon Hamm (Buddy) ve Eliza Gonzalez (Darling)’in çarpıcı rollerle filme renk kattığı yapım içinde, oradan oraya savrulan karakterlerin kendi iç dünyalarını ve birbirleriyle olan hesaplaşmalarını gözümüzü kırpmadan görüyoruz. Özellikle kadronun seçkin isimlerden oluşan yapısı filmin kendisini sürükleyen diğer ayrıntısı. Yönetmen Wright, Amerikan aksiyon filmlerinden farklı biçimde, teknolojinin getirilerinden çok, araba kullanmaktaki ustalığıyla bezeli karakter bütünleşmelerini seyirciye göstermiş.

Yaklaşık iki saat süren yapım içinde Uyumsuz serisinin Caleb karakteri olarak geniş kitleleri kendisine hayran bırakan 23 yaşındaki Ansel Elgort, kendisinden beklenmeyecek düzeyde karakter kesmeleri gerçekleştiriyor. Yönetmen, elindeki oyuncusunun neler yapabileceğini iyi kestirdiği için genç isimden yetkin bir karakter oyuncusu ortaya çıkartıyor ki, bundan sonra Elgort için artık farklı ve zor rollerin oyuncusu olabilir yargısını sonuna dek kullanabiliyoruz. Jamie Foxx’un Bats ve Kevin Spacey’in Doc performansları filmin belkide en önemlisi noktası. Spacey’i suç aksiyonu yaratmadaki ustalığını seyretmek başlı başına klasik müzik senfonisindeki eşsiz uyum gibi müziksel bir ahenk! Elgort’un müziklerle paylaştığı başrol yapısını incelikle çözümlemek zorundayız. Oedipus ve Bonnie’ye göndermelerle dolu son sahneleriyle Tam Gaz – Baby Driver, özellikle muhteşem müzikleriyle hem kendisine hayran bırakıyor hem de büyük ödüllere göz kırpıyor. Sinemada izlerken müzikler ruhunuzu alıp sizleri bambaşka dünyaların içine doğru inanılmaz bir yolculuğa çıkaracak.

yasam.kaya@gmail.com

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Nightcrawler (2014) Gece Vurgunu

Kritiğe nasıl girmeli, kime ne demeli, film üzerine şaşırtıcı bir cümleler mi...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir