Beyoğlu Sineması’nı Yaşatma Projesi Hayata Geçirildi

1989 yılından beri Beyoğlu’nun mihenk taşlarından birini oluşturan Beyoğlu Sineması, gün geçtikçe çoğalan borçlarını ödeyemediği için 30 Haziran’da kepenklerini indireceğini duyurmuştu. Sinema yazarı Cem Altınsaray’ın önderliğinde başlatılan Beyoğlu Sineması’nı yaşatma projesi son haftalarda yürütülen tempolu bir çalışmayla devam etmiş ve sosyal-medyanın gücünü de arkasına alarak bir dayanışma örneği sergilenmişti. Sonuç olarak Beyoğlu Sineması’nı yaşatmak için nelerin yapılabileceği konusunda fikirler masaya yatırılmış ve “Sadakat Kartı” projesi duyurulmuştu.

Beyoğlu Sineması’nın fuayesinde basın toplantısına katıldığım 3 Temmuz günü yaşananlar ise şu şekilde gelişti:

Baha Serter, Cem Altınsaray ve Utku Ögetürk’ün yaptığı basın açıklamasında Beyoğlu Sineması’nın kendini toparlaması için Sadakat Kartı’nın çıkarıldığı resmi olarak duyuruldu ve satışlara aynı gün başlandı. Basın açıklamasında ilk olarak sözü Beyoğlu Sineması işletmecilerinden Baha Serter’in: “Burada tüm çalışan arkadaşlarımızla hayallerimizi birleştirdik. 30 yıl boyunca bu 6 arkadaş ile birlikte çok büyük emekler verdik. Fakat bir noktadan sonra artık devam edemez hale geldik ve bir kapanma duyurusu yaptık. Bunun için birilerinin bu taşın altına elini sokacağını da hep düşündük ve yıllardır burada bizimle birlikte film izleyen Cem Altınsaray bu noktada bizlere bir şekilde yardım edeceğini dile getirdi. Ve onun sayesinde çok genç bir arkadaş olan Utku Ögetürk ile de tanıştım. Bu noktada biz şirketi Utku ve Cem arkadaşlarımıza devrediyoruz ve bu işin üstesinden başarıyla geleceklerine inanıyoruz. Onlara çok teşekkür ediyorum.” demeçlerinden sonra söz alan Altınsaray, Sadakat Kartı’nın (Beyoğlu Sineması Kartı) ne anlama geldiğini açıkladı: “Burası ticari bir müessese olduğu için bağış toplamak söz konusu değil. Yine hizmet üzerinden gitmek ve borcu kapatmak için yaratılacak kaynağı sinemanın şanına yakışır bir yoldan, şık bir şekilde temin etmek gerek. Biz de Beyoğlu Sineması Kartı isimli bir proje geliştirdik. Futbol ve basketbol maçlarındaki kombine kartlar gibi. Önden toplu bir ücret ödeyerek, hem sinemaya destek olacak insanlar hem de burada film izleyebilecekler. Sosyal medyada ortaya çıkan dayanışma ruhuna, insanların konuyu ilk andan beri nasıl candan sahiplendiklerine ve ağlayıp sızlanmak yerine “elini taşın altına sokmaya” hazır olduklarına bakarak diyebilirim ki ben çok umutluyum. Başarmamamız için hiçbir sebep yok.” sözlerinden sonra Utku Ögetürk: “Beyoğlu Sineması’nın kaybedilmesi demek, sadece Beyoğlu Sineması’nın kapanıp gitmesi demek değil; Atlas’ın, Rexx’in kapısı sokağa açılan tüm sinema merkezlerinin kaybedilmesi demek. Ben bunu domino taşlarına benzetiyorum; bu bir domino etkisi, tek tek önemli kültür merkezlerimizi kaybediyoruz. Ve biz bugün, birer birer devrilen domino taşlarından birini ayağa kaldırarak bundan sonrakilerin devrilmesini engelleyecek ilk adımı atıyoruz. Uykusuz gecelerin sonunda; güzel bir ekiple  bugün karşınızda olduğumuz için çok heyecanlıyım. Umuyorum ki bu fuayede ileride hatırlayacağımız anılarımıza eklenecek çok daha güzel anılar biriktireceğiz.” demeçlerinde bulundu.

Beyoğlu Sineması Sadakat Kartları Satışta 

“Beyoğlu Sineması Sadakat Kartı internet sitesi (www.beyoglusinemasikarti.com) ve Beyoğlu Sineması gişesinden satışa sunuldu, 1 Haziran 2018 tarihine kadar geçerli olacak kartların detayları şu şekilde:

100TL’lik Öğrenci kartları: bu kartlar yalnızca öğrenci kimliği ibraz eden sinemaseverler tarafından satın alınabilecek. Kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 10 (on) adet film izleme fırsatına sahip olacak.

250TL’lik Sadakat kartları: bu kartlar 250TL tutarında satışa sunularak sinemaseverlerin katkıda bulunmasına imkan sağlayacak. 250TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 15 (on beş) adet film izleme fırsatına sahip olacaklar.

500TL’lik Sadakat kartları: bu kartlar 500TL tutarında satışa sunularak sinemaseverlerin katkıda bulunmasına imkan sağlayacak. 500TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 30 (otuz) adet film izleme fırsatına sahip olacaklar.

1000TL’lik Özel Sadakat kartları: bu kartlar 1000TL tutarında satışa sunularak sinemaseverlerin katkıda bulunmasına imkan sağlayacak. 1000TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda sınırsız film izleme fırsatına sahip olacaklar.

Aynı zamanda tüm kart sahipleri Beyoğlu civarında bulunan anlaşmalı seçkin kafe ve restoranlarda geçerli olacak özel indirimlerden de faydalanabilecekler.”

 

Diğer yazıları Güney Birtek

Loveless: Bir Sevgisizlik Çemberi

Rus Sineması’nın dünyaya açılan penceresinde evrensel dile ulaşmış çağdaş yönetmenler arasında sayılan...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir