Where Is Kyra (2017) – Puslu ve Karanlık New York!

Nijerya doğumlu Andrew Dosunmu’nun ikinci uzun metraj filmi olan ve 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nin açılışında Türkiye prömiyerini yapan “Where Is Kyra”, yıllar önce Arthur Miller’ın penceresinden anlatılan gerçekçi Amerikan öyküleri gibi, yoksulluk savaşı içindeki bir grup Amerikalı insanın yaşamla kavgasının anlatıyor. 2013 yılında Mother of George filmiyle ses getirip Sundance Film Festivali’nde ödüller alan genç yönetmen, yeni filminde Hollywood’un usta oyuncuları Michelle Pfeiffer ve Kiefer Sutherland ile beraber çalışmış. Yorgos Lanthimos’ un doğuşuna benzer adımlarla ilerleyen Dosunmu, farklı konuların içinden çıkardığı karakterlerini çarpıcı karelerle bizlere sunmayı başardı. Uluslararası Adana Film Festivali’nin açılışında yer alan film Toronto Film Festivali’nde de gösterildi.

Brooklyn’in karanlık sokaklarında adım adım ilerleyen filmi iki ayrı kulvarda değerlendirmek gerekli. Öncelikle yıllardır bizlere verilen romantik New York esintileri içimizdeki Amerikan hayranlığını sürekli perçinlendiği için, halkın gerçek gündemini oluşturan ekonomi olgusu Hollywood sektöründe geri plana itildi. İkinci durum ise, karanlık odalardan puslu havaların içine dalan Kyra karakteri artık dünya insanının tipik örneği. Zaten Oscar 2018’de bu seneki filmlerde ekonomik dar boğaz içindeki insanların dramlarını ve psikolojik savaş içindeki ilişkilerin çıkmazlarını çokça göreceğiz. Kyra’nın annesini kaybettikten sonraki psikolojik çöküntüsü, akabinde hayatta kalmak için verdiği enteresan mücadele bellekleri zorluyor. Dosunmu, bilinçli biçimde karanlığın içinde geçirdiği öyküsünü sıklıkla müziğin ritimsel tınısıyla birleştirip, Michelle Pfeiffer’ın oyunculuğu ile kesiştirmiş. Burada ana karakter olarak karşımıza çıkan Kyra rolü aslında bir metafor. Neredeyse otuz milyon insanın sokaklarda yaşadığı Amerika’da yoksulluk içinde kalan bir kadının inanılması zor şekilde yaptığı yasadışı iş, hem sevdiği adamın başını yakacak hem de tüm umutları bir anda yok edecek.

Genel anlamda filmle ilgili seyirciyi rahatsız eden yönetmen, Where is Kyra’nın senaryosunu Darci Picoult ile beraber yazmış. Çekimlerin insanın içini karartan atmosferde geçmesi her açıdan çok zor bir uğraş. Özellikle oyuncuların karakter canlandırmadaki ustalıklarını daha çok psikolojik gerilimin içinde görüyoruz. Neredeyse film boyunca üç-beş sahne harici Michelle Pfeiffer’ın yüzünü net biçimde görmek imkansız. Fakat işte bu tercih klasik gibi görünen konunun önünü açmış. Öyle tozpembe rüyalar içinde, aşkın peşinde koşan, meşhur olma hayalleri ile New York’a gelen, para kazanmak için türlü taklalar atan karakterler konuda yok. Doug rolünde Kiefer Sutherland ile iyi bir ikili oluşturan Pfeiffer kariyerinin en çarpıcı rollerinden birisini canlandırıyor. Eski eş ile yüzleşmede, anne ölümü ardından aldığı zor kararda Kyra kimlik sorgulaması yaparken, karakterin gerçekle kurduğu bağı, Michelle Pfeiffer oyunculuğunun zirvesinde izledik.

Andrew Dosunmu, darboğaza giren Hollywood sektörü için umut vaat eden bir yönetmen. Afro-Amerikan insanların dünyalarını anlattığı ilk uzun metraj filminin ardından ekonomik sorunların içinde Kyra adlı kadının hayatına ayna tutması, aslında yönetmenin tarz ve de biçem anlamında kendisini belirginleştirdiğini gösteriyor. Tek kelime ile mükemmel anlatım tekniğini içinde saklayan Where is Kyra’ yı izlemenizi şiddetle öneririm.

yasam.kaya@gmail.com

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Logan Lucky (2017): Amerikan Gerçeğine Dayalı Bir Soygun

1989 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanıp Sex, Lies and Videotape...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir