Ingmar Bergman’ın Şeytanları

– Sizin şeytanlarınız neler? Neye benziyorlar?

Birçok sayıda var. Aslında bu soruya hazırlanmıştım. Bu sebeple şeytanları not ettim. En azından bazılarını. Bir liste hazırladım.

En kötüsü felaket şeytanı. Mesele şu ki benim felaketlere karşı üst düzey bir hazır olma halim var. Bunun anlamı; farz et ki bir gün içinde yaptığın her şey, o gün için planladığın her şey gitgide kötü bir şekilde ilerlemeye başlayacak.

Ve sonraki şeytanım…

Gülünç ama bütün hayatım boyunca vardı. Korku şeytanı. Aslında her şeyden korktum. Sadece kedilerden, köpeklerden, böceklerden değil; camım açıksa odama girebilecek kuşlardan da. Farklı tipteki insanlardan korkarım. Büyük kalabalıklardan korkarım. Beni son derece korkak bir insan olarak nitelendirebilirsiniz.

Ve sonra üstesinden gelmesi zor bir şeytan var. Adlandırmak isteyecek olsanız hiddet şeytanı olurdu. Neden bende var olduğunu bilmiyorum fakat onu annem ve babamdan aldım. Çok çabuk sinirlenen biriyim.

Sonra aynı ailenden şeytanlar var. Detaycılık şeytanı, dakiklik şeytanı, düzen şeytanı. Bunların hepsi birbiriyle ilişkili. Bazen özel ve profesyonel hayatımı paylaştığım insanlar için meşakkatli olabiliyorlar. Fakat bu şeytanlar fazlasıyla usdışı şeylerle uğraştığımız bu meslekte -insanların duyguları gibi- güzel şeyler. Alakasız hisler üstünde fazla zaman harcayamazsınız. Düzen, dinginlik ve harmoni olmak zorunda. Tercihen de eğlence. Birinin söyleyecek bir esprisi olması çok iyi bir şeydir. Birazcık rahatlama. Fakat düzenli bir şekilde olmak zorundadır. İnsanların son saniyede karşıma çıkmalarından nefret ederim.

Sonra garip bir şeytan var. Neredeyse bitirdim. Ve kin şeytanı. Fil gibi hafızam vardır. Birisi bir gün bana dedi ki: “Sen o kadar da kin tutan biri değilsin ama olayları 30-40 yıldır hatırlıyorsun”.

Bu tarafa da küçük bir liste yaptım. Bunlar da bende bulunmayan şeytanlar. Birisi “hiçlik şeytanı” olarak adlandırılabilir. Bu basitçe; yaratıcılığım ve hayal gücümün beni terk etmesidir. Bu şudur ki; her şey tamamen sessizliğe ve boşluğa gömülür. Ve orada hiçbir şey yoktur. Fakat bende hiç olmadı. Ve bu derinden minnettar olduğum bir şeydir.

 

Diğer yazıları Ali Sami Atabay

Rohmer’den Bir Ahlak Hikayesi: My Night at Maud’s (1969)

Altı filmden oluşan ahlak hikayeleri serisinin dördüncü filmi olan My Night at...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir