Çeviri

Published on Ocak 26th, 2018 | by Ümid Gurbanov

0

Stanley Kubrick: D.W. Griffith Ödül Konuşması (1998)

Share Button

Sinema tarihinin en dikkate değer yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick, özellikle Eyes Wide Shut filmini çektikten sonraki şüpheli ölümüyle çeşitli tartışmalara konu olmuş, sanatının dışında bir de “karanlık güçler” ile olan bu bilinmez ilişkisiyle gündeme gelmiştir.

Amerikan Yönetmenler Birliği tarafından Stanley Kubrick’e verilen ve Kubrick’in hayattayken aldığı son büyük ödül olan D. W. Griffith Ömür Boyu Başarı Ödülü, tam da Eyes Wide Shut filmi çekilirken kendisine takdim ediliyor ve Kubrick filmin çekimiyle uğraştığı için ödülü almaya bizzat gelemiyor, fakat bir kayıt yolluyor.

Bu kayıtta modern sinema anlayışımıza yön veren D. W. Griffith‘in hayatından bahseden Kubrick, onun hayatını Icarus alegorisi ile anlatıyor ve “fazla yükseğe uçan” kişinin kanatlarının yanıp yok olabileceğinden bahsediyor; dahası, bunu göze alıp almamak gerektiğinden emin olmadığını söylüyor.

D. W. Griffith’in müthiş başarılarla dolu hayatının en nihayetinde çektiği ve her şeyini yatırdığı film yüzünden yerle bir olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, Kubrick’in aslında sadece onun hayatından bahsettiği düşünülebilir, ama bu kayıttan bir yıl sonra kendisinin de şüpheli ölümü göz önüne alındığında, Eyes Wide Shut ile aslında “karanlık güçler”in içine çok girdiği için ve kendisine de bir uyarı olarak böyle bir konuşmayı seçtiği fikri özellikle komplo teorisyenlerinin zihninde ciddi bir ihtimal olarak kendine yer bulabilir.

 

Tags:


Yazar Hakkında

1989 yılında Bakü'de doğdu. Hala yaşadığı şehir olan Alanya'da büyüdü. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olarak bir süre avukatlık yaptı. Son zamanlarda daha yoğun bir şekilde olmakla birlikte, yıllardır çeşitli mecralarda çeviriler yapmakta.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑