Çeviri

Published on Ocak 27th, 2018 | by Hasan Cem Çal

0

Yeni Filmcinin Konumu

Share Button

Sequence Press tarafından yayımlanan Jean-Marie Straub ve Daniéle Huillet’nin metinlerinin yeni bir koleksiyonundan oluşan, Sally Shafto tarafından düzenlenmiş ve çevilmiş Writings‘in içerisindeki 1959 tarihli bir metnin, Jean-Marie Straub’un yazdığı Status of the New Filmmaker‘ın çevirisidir. Başlıktaki görsel, Straub & Huillet’nin 1984 yılında çektiği Klassenverhältnisse (Class Relations) adlı filmdendir.

Çeviri: Hasan Cem Çal

Her ne kadar film makinesi (cinematograph) bugün en üst derece mükemmelliğe ulaştıysa da, konumu yine de kritiktir; çünkü bu seviyeye ulaştıysa yalnızca birkaç sanatçının sevgisiyle ulaşmıştır; ve hâlâ unutulmaya yüz tutma potansiyeline sahiptir.

Film makinesiyle çalışan veya bu çalışmaya dahil olanlar arasından, yalnızca küçük bir bölümü yetkin sanatçıları kapsar; özlerinden gelen yetenekleri sayesinde, işi ve sanatı severek, yeni prensipleri keşfetmek ve zaten var olanları derinleştirmek için tüm güçlerini harcarlar.

Böyle bir sanatçı, etkisinin farkında olmadığı ya da analiz edemediği bir şeyi gerçekleştirmez; hiçbir şey gözlemlerinden kaçmaz ve her yolu seçmeye hazırdır; eğer ondan önce keşfedilmiş olanlarla bağını harmanlayabiliyorsa.

Sinematograf (cinematograph) sanatı, uzamın zamanda uygulanışından başka bir şey değildir.

Dürüst ve ahlaki bir karaktere sahip olmayan hiç kimse, sinematografik sanatta ustalığa erişemeyecektir.

Jean-Marie Straub

1 Mayıs, 1959

Tags: , , , , ,


Yazar Hakkında

27 Haziran 1994’te, İstanbul’da doğdu. Liseyi 50. Yıl Tahran Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon okumaktadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑