Ingmar Bergman: Kadınların Rol Yeteneği Üzerine (1971)

Ingmar Bergman ve Bibi Andersson‘ın 1971 yılında birlikte konuk oldukları bir TV programında, sunucu Bergman’ın film çekerken erkeklere kıyasla kadınlarla daha iyi anlaşıp anlaşmadığını sorar. Bergman, erkeklerin ve kadınların rol yeteneğinin farklı olduğunu (kadınların rol yapma konusunda çok daha yetenekli olduğunu) ve bu farklılığın temelinde cinsiyet rollerinin oldukça etkili olduğunu söyleyerek, aslında rol yeteneği gibi bir kavramın bile ne tür nüanslara bağlı olduğunu bizlere kısaca anlatmış oluyor.

Çevirdiğim videonun ilgili kısmını oldukça önemli bulduğum için aşağıya bir de yazı halinde eklemek istedim:

“Ben genel olarak insan varlığına tutkuyla ilgi duyarım. İnsanın yüzüne, ruhuna ilgi duyarım. Kadın ya da erkek olması bir fark yaratmaz. Umursamam. Ancak sahnede çalışmak, sette olmak çok daha etkileyicidir. Çünkü bence rol yapmak kadının uzmanlık alanıdır. Kadınlar rol yapma konusunda çok daha yetenekliler. Bunu ahlaki bir yargı olarak söylemiyorum, ya da olumsuz bir şey olarak. Ama onlar için çok zor değil. Kadınlar çok daha açık oluyorlar. Çok daha rahatlar. Çok daha etkileyiciler. Kıyafet giymek ya da giymemek fark etmiyor. Doğrudan kameraya bakıyorlar.

Seyirci bir anlamda aynadır. Ancak bence kadınlar belki de eğitiminden dolayı aynaya bakmaktan daha fazla keyif alıyorlar. Ki bu ayna, seyirci veya kameranın gözüdür. Bir erkek aynanın önüne geçse ve kendisine baksa muhtemelen biraz utanır. Kıyafetlerine bakar, saçına, yüzüne bakar. Bir kadın kendisine bakarken utanmamayı öğrenmiştir.”

 

Tags from the story
Diğer yazıları Ümid Gurbanov

Stanley Kubrick: D.W. Griffith Ödül Konuşması (1998)

Sinema tarihinin en dikkate değer yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick, özellikle Eyes...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir