Kısa Film “Fotoğraf” Destek Bekliyor

Yönetmen Ozan Takış’ın 2013 yılında pres makinesine sıkışarak hayatını kaybeden çocuk işçi Ahmet Yıldız’ın anısına çektiği kısa filmi ”Şekirê Pembû” ardından kapitalizm eleştirisi olarak ikinci filmi “Uyanış” ile Cannes Film Festivalinin Short Corner bölümünde katalogda yerini almıştı. Kısa filmleri festival yolculuğuna devam etmektedir. 

3. kısa filmi “Fotoğraf” ile savaş ve mültecilik konusunu işlemeyi düşünen Ozan Takış fonlama hesabı açarak filmine destek bekliyor…

Fonlama linkihttps://www.fongogo.com/Project/fotograf-kisa-filmi-yasatalim

Yönetmen Görüşü

Savaşların bilançosu, genellikle can kaybının sayısıyla ifade edilir. Birinci Dünya Savaşı’nda yaklaşık 17 milyon asker ve sivil hayatını kaybetmiş, İkinci Dünya Savaşı’nda ise -en kanlı savaş olarak bilinir- 60 ila 65 milyon arası asker ve sivil hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden kişi sayısı, savaşın bilançosunu ifadede oldukça talep gören bir yöntem olsa da savaşın daha az dikkat çeken ama etkileri oldukça büyük olan başkaca bir sayısal sonucu daha bulunmaktadır: İstatistiklere göre son bir asırda 80 milyona yakın insan savaşlar yüzünden göçe zorlanmıştır.

Dünya’da artan savaşlarla birlikte kitlesel göç hareketleri de artmaya başlamıştır. Günümüzde özellikle Ortadoğu’da devam eden savaşlar, insanları göçe zorlamaya da devam etmektedir.  Göçe zorlanan insanlarda psikolojik travmaların görülmesi ve bu çoklu travmalarla birlikte gelinen ülkedeki yaşam koşulları, sığınma politikası ve insan haklarına verilen değer, mültecilerin kaderini belirlemede önemli unsurlardır. Mültecilerin geldikleri ülkenin kültürüne yabancı olmaları, onların toplumdan da yabancılaşmasına sebep olmaktadır. Bu yabancılaşmanın da etkisiyle gelen mültecilerin kötü şartlarda barınmaları, oldukça düşük ücretlerle çalışmaları, sağlık sorunlarını giderememeleri ve ırkçılığa uğramaları kaçınılmazdır. 

Ülkesinden mülteci sıfatıyla göç etmek zorunda bırakılmış olan insanların başka bir ülkede hayatta kalmaları, hayatlarını refah içinde idame ettirebilmeleri bu konjonktürde oldukça zordur.  Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda toplam 100 milyona yakın insanın hayatını kaybettiği, bir asırda 80 milyon insanın göçe zorlandığı,  çok yakınımızda Ortadoğu’da savaşların son hızla devam ettiği bir Dünya’da, savaşlarla göçe zorlanan mültecilerin sesini sinema ile duyurmak benim asli görevimdir.

Yönetmen Biyografisi 

Ozan Takış 26/11/1985 Kayseri doğumludur. Anadolu Ünv. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü mezunu olduktan sonra Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü hocalarından Yrd. Doç. Dr. Hakan Erkılıç’dan senaryo yazılımı ve yönetmenlik dersleri aldı. Mersin Olba Fotoğrafçılık Derneği kursiyeri olan Ozan Takış ayriyeten fotoğraf üzerine çalışmalar yapmış ve birkaç yerel sergide fotoğrafları yayınlanmıştır. Felsefe üzerine okumalar yapmış özellikle; K. Marx, F. Nietzsche ve S. Freud’dan etkilenmiştir. Sinema kurgusu üzerinde çalışmalara devam etmiş ve ilk kısa filmi Şekirê Pembû’ün ardından ikinci filmi kısa filmi Uyanış’ın kurgusunu yapmıştır. Fotoğrafçı, senarist, yönetmen ve kurgucu olarak hayatına devam etmektedir.

Filmografi:

Şekirê Pembû – Kurmaca Kısa Film (Kasım / 2017)

Pakistan International Film Festival –  Offical Selection

Radio City International Short Film Festival  – Offical Selection

Auckland International Film Festival – Offical Selection

Uyanış – Kurmaca Kısa Film (Şubat /2018)

Festival de Cannes  Short Film Corner  – 2018 Offical Selection

Ozan Takış ulaşım bilgileri;

  • Telefon: 0554 419 45 05
  • Email: ozantakis@gmail.com
  • Instagram/ozantakis 
  • Facebook/ ozantakis
  • Twitter/norskdark
Diğer yazıları Güney Birtek

Türkiye’nin Oscar Adayı Ayla Filminde Büyük Skandal

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın, senaryosunu ve yaratıcı yapımcılığını Yiğit Güralp’ın üstlendiği Ayla filmi,...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir