Burak Çevik ikinci kez Berlin Film Festivali’nde

Burak Çevik’in ikinci uzun filmi“Aidiyet”, dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yapıyor. Geçen yıl ilk uzun filmi “Tuzdan Kaide”ile de festivalde yarışan 25 yaşındaki yönetmen, iki yıl üst üste Berlinale programında yer alarak önemli bir başarıya imza atıyor.7 Şubat’ta başlayacak festivalin Forum bölümünde gösterilecek olan “Aidiyet”, Burak Çevik’in 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından ve kendi kişisel hafızasından yola çıkarak yazıp yönettiği bir yol ve aşk filmi.

Geçen yıl ilk uzun metraj filmi “Tuzdan Kaide”ile Berlin Film Festivali’nde yarışan ve yenilikçi sinema diliyle övgüler alan Burak Çevik, ikinci uzun filmi “Aidiyet” ile bir kez daha Berlin’e konuk oluyor. “Aidiyet”, 7-17 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek69. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümündeCaligari Ödülüiçin yarışıyor.

Bir yol ve aşk filmi

Burak Çevik’in, 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından yola çıkarak ve kişisel hafızalarına dayanarak yazıp yönettiği “Aidiyet”, suç filmi olduğu kadar bir yol ve aşk filmi olma özelliği de taşıyor. Çevik’in anneannesinin öldürülme hikâyesini zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde ve kimseyi yargılamadan, topoğrafik gözlemle anlattığı “Aidiyet”, mekanların belleğinde dolanıyor ve aynı zamanda da sinemanın türleri arasında geçişler yapıyor.

Berlin Film Festivali‘ninForum bölümünde yer alan 39 film ile birlikte Caligari Ödülü için yarışacak olan “Aidiyet”, Türkiye’de yıl sonunda gösterime girecek.

İlk kısasını 17 yaşında çekti

1993’te dünyaya geldi. Şişli Terakki Lisesi’nde okurken çekmeye başladığı kısa filmler bir çok festivalde  gösterildi ve ödüller kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede başlayan film gösterme deneyimlerini Fol Sinemaadlı film platformuna dönüştüren Çevik, 2016 yılında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin “Başka Haller”bölümünün, 2017 yılında ise İstanbul Film Festivali’nin “Işığın Peşinde” bölümünün küratörlüğünü yaptı. İlk uzun metraj filmi “Tuzdan Kaide”(2018), dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yaptı ve festivalin Forum bölümünde yarıştı. Yenilikçi sinema diliyle büyük övgüler toplayan Çevik, ikinci filmi “Aidiyet”ile bir kez daha Berlin Film Festivali’nin Forum bölümüne kabul edilerek önemli bir başarıya imza attı. “Aidiyet”, Türkiye’de 2019 yılı sonunda gösterime girecek.

Konu:2003’ün Aralık ayında, İstanbul’un banliyö mahallerinin birinde yaşayan 55 yaşındaki bir kadın, evine giren bir yabancı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cinayete ilişkin yürütülen soruşturma sonucu, maktulün kızı ve kızının sevgilisi göz altına alındı. Dava 2007 yılında sonlandığında, mahkeme ikisini de müebbet hapis cezasına çarptırdı. Aidiyet, 15 yıl sonra bu kriminal vakanın mekânlarını takip ederek cinayeti işleyen zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde topoğrafik bir gözlem yapıyor ve ardından çiftin ilk tanıştığı geceye odaklanıyor.

twitter.com/bu_cevik

instagram.com/bucevik

AİDİYET

2019, Türkiye-Kanada-Fransa, 73’

Yönetmen: Burak Çevik

Senaryo: Burak Çevik

Oyuncular: Eylül Su Sapan, Çağlar Yalçınkaya

Yapımcı: Selman Nacar, Burak Çevik

Ortak Yapımcılar: Kerem Ayan (Fransa), Mustafa Uzuner (Acéphale – Kanada)

Destekçi Yapımcı: Feride Çiçekoğlu

Kurgu: Ali Aga, Burak Çevik

Görüntü Yönetmeni: Barış Aygen

Sanat Yönetmeni: Dilşad Aladağ

Müzik: Mine Pakel

Yardımcı Yönetmen: Ozan Yoleri

Ses Kayıt: Ahmet Gürbüz

Renk Düzenleme: Sertaç Toksöz

Ses Tasarımı ve Miksaj: Yalın Özgencil

Afiş ve Jenerik Tasarımı: Dilşad Aladağ

Diğer yazıları Güney Birtek

Alice Rohrwacher’den Lazzaro Felice (Mutlu Lazzaro) 1 Mart’ta Sinemalarda!

Alice Rohrwacher’in Cannes’da En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan son filmi MUTLU LAZZARO,...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir