Edmond (2018): “38. İstanbul Film Festivali’nde Dünyaca Ünlü Tiyatronun Doğuşu”

“Fransız tiyatrosunun prensi” lakaplı genç deha, dramaturg, oyuncu ve oyun yazarı Alexis Michalik, Molière ödüllerini kapan, aynı adlı gişe rekortmeni oyununun sinema uyarlaması ile 38. İstanbul Film Festivali’ nin açılışında bizlerle buluştu. Unutulmaz oyuncular Sarah Bernhardt ve Constant Coquelin’in ısrarıyla Edmond Rostand tarafından kaleme alınan ve yüz yıllardır adını tiyatroya altın harflerle yazdıran Cyrano de Bergerac’ın ortaya çıkış hikâyesini anlatan film, tiyatroda olduğu gibi hareketli, sürükleyici, şaşırtıcı oyunculuğu ve etkileyici yönetimiyle bizlere beyazperdede olağanüstü bir deneyim sunuyor. 1897’de, şaşaalı Belle Epoque döneminde Paris’te geçen konuda Thomas Solivérès, Olivier Gourmet, Tom Leeb, Lucie Boujenah, Mathilde Seigner, Clémentine Célarié ve Igor Gotesman görev almış. Yönetmen ve senarist Alexis Michalik bizleri tarihin tozlu sayfalarına, pırıl pırıl bir yolculuğa çıkarıyor.

Aralık 1897, Paris. Edmond Rostand (Thomas Solivérès) henüz otuz yaşında bile değil, iki çocuğu ile çok fazla endişeli. İki yıldır hiçbir şey yazmayan yazar, çaresizlik içinde, muhteşem Constant Coquelin (Olivier Gourmet) ‘a yeni yazdığı komedi ağırlıklı bir oyun sunuyor. Genç yazarın projedeki tek endişesi ise; henüz bu sunduğu konu bitmiş değil. Aktrislerin kaprislerini, Korsikalı üreticilerinin taleplerini, karısının kıskançlığını, en iyi arkadaşının aşk hikayelerini ve tüm cesaretinin coşkusuzluğunu göz ardı ederek Edmond, kimsenin kendisine inanmadığı bir dönemde bu eseri yazmaya başlar. Sadece ismini belirlediği Cyrano de Bergerac adlı oyun, yetenekli yazarın ismini tarihe kazıyacaktır, ama bu durumdan henüz kendisi habersizdir.

Edmond, sizi tarihinin en ünlü Fransız oyununun perde arkasına çeker. Filmin en büyük başarısı, dönemsel anlamda Paris’teki atmosferin son derece etkliyeci görsellikle bizlere sunulması. Bununla beraber tarihe yön veren bir sanat çalışması, Giovanni Fiore-Coltellacci görüntü yönetiminde eşsiz bir ziyafetle aktarılıyor seyirciye. Alexis Michalik’in çalışması Edmond Rostand’ın yazdığı Cyrano de Bergerac’la aynı gizliliği yaşıyor mu peki? Kesinlikle evet! Dönemsel anlamda Paris’ in sanatsal kaygılarını, bir tiyatro şaheserinin doğuşunda politik olarak yaşanılan çatışmaları net biçimde beyazperdede gösteren etkileyici filmle karşı karşıyayız. Thomas Solivérès’ ın ustaca yaklaştığı Edmond karakterinde insanı şaşırtan rol kesmeleri, filmin tiyatronun içine sıkışmış yapısını dışa dönük bir ruha dönüştürmüş. Oyuncuların insanı şaşırtan psikolojik karakter çözümlemelerini filmi izlerken rahatlıkla algılıyoruz.

Zafer nedir? Cesaret mi, azim mi? Edmond için bu sorunun cevabı kesinlikle ‘cesaret’! Edmond Rostand’ın henüz yazılmayan bir oyunun ana rolü olan Cyrano karakterini oynayacak olan Constant Coquelin karakterini Olivier Gourmet öylesine derinlikli oynuyor ki, filmin tam merkezinde duruyor ve bizleri de o merkezin içine doğru çekiyor. Alexis Michalik’in filmi, Cyrano de Bergerac galasına giden olayların koşullarını adım adım izler. Uzun metrajlı şaşırtıcı Edmond, bir eğlence değil, aynı zamanda eğitici bir çalışma. Seyirciler, Edmond Rostand’ ın yarattığı karakterlerin ünlü tiratları arasındaki yazışmaları fark ederek konu içinde ilerlediği için insanın kalbini etkileyen teatral cümleler, sinematografinin içinde beynimize saplanan ok gibi ruhumuzu delip geçiyor.

Efsanevi konu nihayetinde gerçek olaylardan ilham alsa bile, film gizli bir yeteneği ortaya çıkarmak için bir katalizörün gerekli olduğunu ortaya koyuyor. Tüm engellere rağmen, içgüdüsel şüphesine yenik düşmeyen, üreticilerinin taleplerini ve aktrislerin kaprislerini hiçe sayan Edmond Rostand, yönetmen-senarist Alexis Michalik’ in hayal dünyasından sıçrayan Fransız şaheseri diyebiliriz! 38. İstanbul Film Festivali böylesine farklı açılış filmi ile hem izleyenlerini çokça şaşırttı hem de son dönemde büyük çıkış yapan tiyatro sanatına okkalı bir selam çaktı!

yasam.kaya@gmail.com

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Logan Lucky (2017): Amerikan Gerçeğine Dayalı Bir Soygun

1989 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanıp Sex, Lies and Videotape...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir